مقالات

چرا بهتر است بتونیر دست دوم نخریم؟

0
(0)

شما برای پیشبرد نیازهای عمرانی خود، نیاز به بتن دارید و یک دستگاه بتونیر دست دوم هم می تواند نیازهای شما را تامین نماید. مگر قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ چند بیل سیمان و ماسه و مقداری آب است که باید در داخل یک دیگ گردان حسابی مخلوط شوند. ماجرا ظاهراً خیلی ساده است. آنقدر که گویا می‌ توانیم بر توانمندی ‌های یک بتونیر دست دوم اعتماد کنیم. لکن چرا در همین ابتدای ماجرا باید به بتونیر دست دوم فکر کنید؟

ماجرا از خیلی پیش شروع شده است. از وقتی که شما دست به کار احداث بناهای عمرانی زده اید و حالا نیاز به تامین حجم بالایی از بتن را احساس می کنید. اما بازار ماشین آلات ساختمان سازی حسابی دست به تغییرات بزرگی زده است. حالا قیمت ها سر به آسمان کشیده اند. دیگر هر ابزار ساده و حتی دستی قیمت ‌هایی آنچنانی دارند. همین ماجرا را بگذارید در کنار تامین ماشین پرقطعه، بزرگ و موتوری شده ‌ای مانند بتونیر. قطعاً گران بودن و شاید افزایش قیمت این دستگاه باعث شده تا داستان خرید بتونیر دست دوم مطرح باشد.

مجری عملیات عمرانی قطعاً پیش خودش فکر کرده است که کل ماجرا بسیار ساده است. زیرا دستگاه میکسر بتن ذاتا دستگاه ساده‌ ای است. یک دیگ گردان که تحت تاثیر موتورهای الکتریکی و یا بنزینی قرار است عملیات اختلاط بتن را نهایی سازد. اما همین دستگاه ساده در حضور متریال بالا و قطعات فنی بسیار به غایت گران تمام می ‌شود. به این ترتیب مجری عملیات عمرانی قطعاً لزومی نمی بیند که دست به کار باشد تا یک میکسر بتن نو و تازه را تهیه کنند. بتونیر دسته دوم قطعاً بسیار ارزانتر از بتونیر تازه و کار نکرده است. شاید تفاوت قیمت بسیار فاحش باشد. تا جاییکه هر کسی را ترغیب به خرید بتونیر دست دوم می‌ کند. خرید بتونیر دست دوم فی ‌نفسه ماجرای عجیب و غریبی نیست و ما نیز آن را نفی نمی ‌کنیم. بلکه گاها می تواند جنبه های اقتصادی و حتی فنی بهتری داشته باشد. اما وقتی در کل ماجرا دقیق می‌ شویم، قطعاً خرید میکسر دست دوم چندان توجیه اقتصادی و حتی فنی ندارد.

ما بتونیر را برای تکمیل پروژه‌ های عمرانی می‌ خواهیم. این دستگاه قرار است کاملا قدرتمند و به غایت مطمئن همراه ما باشد تا حجم بتن مرغوب و مناسب را در مدت زمان کوتاهی تامین نماید. به این ترتیب بتونیر تبدیل به یک ماشین استراتژیک در دنیای ساختمان سازی خواهد شد. ماشینی که قرار است بتن را در حجم بالا و با کیفیت مناسب برای تکمیل عملیات عمرانی ما تامین نماید. با این الگو که باشید خرید بتونیر دست دوم به هیچ حالت توجیه اقتصادی و یا فنی ندارد. زیرا بتونیر دست دوم نمی تواند جنبه های کلیدی توأمان با اطمینان بالا در مسیر تولید بتن را برای ما فراهم کند.

ما خرید بتونیر دست دوم را توصیه نمی کنیم، زیرا به راحتی می توانیم با استدلال هایی این خرید را غیر فنی و کاملاً غیرحرفه‌ ای تلقی کنیم. در ادامه دلایلی را مطرح می ‌کنیم که قطعاً نظر شما را در خرید بتونیر دسته دوم متزلزل خواهد کرد.

مشکلاتی که خرید بتونیر دست دوم دارد

 • بتونیر دست دوم یک ماشین فرسوده است: در خرید اقلام دسته دوم همیشه توصیه شده است که مراقب باشید تا اسیر نمونه های فرسوده شده نشوید. در خرید کالاهای مصرفی مانند یک خودروی شخصی و یا دیگر تجهیزات متداول خانگی احتمالاً بتوانید یک نمونه تقریباً سالم که خیلی هم فرسوده نباشد را پیدا کنید. اما مطمئن باشید که در دنیای ابزارها، خصوصاً ماشین استراتژیکی مانند بتونیر خبری از نمونه های دسته دوم و کاملاً سالم نیست. اینجا عرصه فرسودگی است. بتونیر و ماشین آلات مشابه با هدف کار در عملیات ‌های عمرانی خریداری شده اند. لذا قطعاً از لحظه خرید تا زمانی که به عنوان یک کالای دسته دوم به فروش می رسند، در انبوه عملیات های سنگین عمرانی حاضر هستند. پس در یک کلام بتونیر دست دوم کار خودش را کرده است و حالا در مقام یک ماشین فرسوده در اختیار شما است. این فرسودگی اولین و اصلی ترین دلیل برای آن است که قید خرید بتونیر دست دوم را بزنید. اما چرا این فرسودگی تا این اندازه اهمیت دارد:
 • فرسودگی در دیگ: هر دستگاه بتونیر از یک دیگ بزرگ برای طرح اختلاط بتن استفاده می ‌کند. قرار است در هر بار عملیات ساخت بتن حجم بالایی از سیمان، ماسه و آب را در دیگ بتنی ریخته و حسابی مخلوط کنیم. مصالح ساخت بتن به شدت سنگین و کاملاً فرسایشی هستند. لذا کارکرد طولانی مدت باعث فرسایش سریع دیگ خواهد شد. فرسایش دیگ خودش را به شکل سوراخ شدن و یا پوسیده شدن جداره دیگ نشان می‌ دهد. بتونیر دست دوم شاید از دیگی سالم و عاری از نشتی برخوردار باشد؛ اما قطعاً بسیار زودتر از یک مدل تازه اسیر خرابی و فرسودگی دیگ خواهد شد.
 • فرسودگی در سیستم انتقال قدرت: ماهیت دستگاه بتونیر در گردش دیگ است. در این دستگاه قرار است قدرت تولید شده موتوری از طریق یک سیستم انتقال قدرت در اختیار دیگ گردان دستگاه قرار بگیرد. در این طراحی از دنده های انتقال قدرت استفاده شده است. مدل های بتونیر دنده زیر و دنده دور کمر نمونه های متفاوت از انواع طرح انتقال قدرت هستند. ماجرای چالش برانگیز ما در سنگین بودن بیش از اندازه دیگ در بتونیر است. هر بار عملیات ساخت بتن همراه با پر کردن دیگ است. دیگ به غایت سنگین و وزین خواهد شد. در این حالت فشار بسیار بالایی بر چرخ دنده های سیستم انتقال قدرت وارد خواهد شد. لذا در اثر کارکردهای طولانی ‌مدت کاملاً فرسوده می ‌شوند و گاها این چرخ دنده ‌ها می شکنند. احتمال خرابی و یا شکستگی چرخ دنده ها در بتونیر دست دوم بسیار بالا است. این خرابی کاملاً دردسرساز و هزینه بردار است.
 • فرسودگی موتور: تمام قدرت گردشی دیگ سنگین و حجیم بتونیر را موتورهای الکتریکی و یا بنزینی و دیزلی تامین می ‌کنند. این موتورها قرار است قدرت بسیار بالایی را تولید کنند. لذا دائماً با حداکثر توان خود در حال فعالیت هستند. به این ترتیب در اثر کارکرد طولانی مدت به شدت فرسوده می ‌شوند. خصوصا موتورهای بنزینی که شرایط فرسایش بسیار عمیق ‌تری را تجربه می کنند. این موتورهای مستهلک و فرسوده شده خرابی های بسیاری دارند و می ‌توانند خیلی دردسرساز باشند. برای همین است که توصیه می ‌شود چندان در تکاپوی تهیه بتونیر دست دوم نباشید.
 • بتونیر دست دوم کارکرده ایده ‌آلی ندارد: ممکن است یک بتونیر دست دوم کاملاً سالم را پیدا کنید که احتمالاً از بخش‌ های فنی سالم برخوردار باشد. اما به یقین نمی توانید عملکرد صددرصد ایده آلی را از آن انتظار داشته باشید. بتن مرغوب باید طرح اختلاط کامل و موثری را تجربه کند. در حالیکه نمی توان از یک بتونیر دست دوم انتظار عملکرد موثر و کارآمدی را داشت. بتونیرها به مرور زمان از حالت رگلاژ و عملکرد مطلوب خارج می ‌شوند. یک بتونیر دست دوم که سال ها انبوه فعالیت های بتن سازی را تجربه کرده است، قطعاً نمی ‌تواند به مانند یک مدل تازه کار در تکمیل طرح اختلاط بتن موثر باشد.
 • بتونیر دست دوم قابل اعتماد نیست: اطمینان از حضور قدرتمند، کامل و صحیح دستگاه بتونیر شرط موفقیت در عملیات بتن ریزی است. دستگاه بتونیر یک دستگاه استراتژیک است. شاید خرابی و یا عدم آمادگی یک اتومبیل شخصی چندان تبعات نگران کننده ای نداشته باشد؛ اما یقیناً خرابی تا عدم سرویس دهی مناسب یک بتونیر باعث خسارت ‌های جبران ‌ناپذیری می شود. در عملیات ‌های عمرانی سرعت عمل، دقت و کارایی کامل بتونیر الزامی است. زیرا بتن سیال بسیار چگالی است که به سرعت سخت می شود. در این حالت وقتی بتونیر شما ضریب عملکرد مطمئنی ندارد، ممکن است در حین کار خراب شود. توقف دیگ بتونیر باعث سفت شدن بتن خواهد شد. لذا تمام مراحل بتن ‌ریزی مختل می ‌شود و در عین حال خطر از دست دادن دیگ وجود دارد. بتونیر دست دوم قابل اعتماد نیست و این عدم اعتماد برای عملکرد مستمر و قدرتمند باعث می شود که خرید آنها را توصیه نکنیم.
 • بتونیر دست دوم از ظرفیت خالص و استانداردی برخوردار نیست: احتمالا می ‌دانید که میکسر بتن ها را در ظرفیت های استاندارد طراحی و تولید می ‌کنند. اما استهلاک بالای بتونیر دست دوم که غالباً با چسبیدن بتن بر جداره های دیگ همراه است دلیل کافی برای عدم دقت در کار با این ماشین های مستهلک شده می باشد.

توصیه ها برای خرید بتونیر دست دوم

در این مقاله تاکید اکید ما در عدم خرید بتونیر دست دوم می باشد. اما اگر به هر دلیلی مانند عدم بودجه کافی در خرید یک دستگاه تازه مجبور به تهیه یک بتونیر دسته دوم هستید، بهتر است نکات کلیدی زیر را جدی بگیرید.

 1. بتونیر دست دوم را از یک فرد مطمئن تهیه کنید.
 2. به طور کامل و با وسواس بالا دیگ بتونیر دست دوم را چک کنید. حتما در آن آب بریزید و در حین کار بررسی کنید که نشتی و یا فرسودگی نداشته باشد. در این باره اسیر توجیهات واهی مانند درزگیری سوراخ با ملات بتن و سیمان نباشید.
 3. از خرید بتونیر دست دوم با دیگی که وصله دوزی شده است اجتناب کنید.
 4. حتماً از عملکرد روان و طولانی مدت موتور در بتونیر دست دوم اطمینان حاصل کنید. بهتر است دیگ را از آب پر کنید و بخواهید تا برای حداقل نیم ساعت کار پیوسته داشته باشد.
 5. سلامت سیستم انتقال قدرت در بتونیر دست دوم را چک کنید. کافی است دستگاه را روشن کنید. اگر سیستم انتقال قدرت کاملاً سالم باشد، دیگ عاری از هر گونه تنش به شکل یکنواخت و روان می چرخد. تولید صدای نامتعارف، حرکت ضربه ای و یا کند و شاید راه اندازی سخت دلیل کافی در خرابی و یا فرسودگی سیستم انتقال قدرت می باشد.

قیمت بتونیر دست دوم از یک دستگاه نو بسیار کمتر است. این قیمت کمتر در نگاه نخست توجیه اقتصادی بالایی دارد. شاید برای آنها که بودجه کافی ندارند، تهیه کردن یک بتونیر دست دوم منطقی به نظر برسد. اما قطعاً باید خودتان را برای انبوه هزینه‌ های جانبی در نگهداری از بتونیر دست دوم آماده کرده باشید. این هزینه ها گاهاً آنچنان بالا و غیرقابل توجیه می شوند که در اندک زمانی بودجه صرف شده برای خرید بتونیر دست دوم را با قیمت یک دستگاه تازه برابر می کنند. در عین حال هر خرابی یعنی توقف اجباری کار برای مدتی نامشخص که به یقین دردسرهایی به مراتب بالاتر از هزینه تعمیرات را به دنبال دارد. پس اگر می خواهید اسیر هزینه اضافی نباشید و در عین حال همواره از دستگاه مطمئن و کارآمد برخوردار باشید، بهتر است قید خرید بتونیر دست دوم را بزنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.