مقالات

ارزیابی کیفیت و قیمت بالابر ساختمانی

0
(0)

برای ساخت بناهای بلند مرتبه امروزی باید دست به کار باشیم و از انواع بالابر ساختمانی استفاده کنیم. در هر طبقه از بناهای بلند مرتبه که ساخته می ‌شود، حجم بسیار گسترده ‌ای از انواع مصالح مصرف خواهد شد. مصالحی که همگی سنگین وزن هستند. قطعاً نمی ‌توانیم بدون استفاده از انواع بالابر ساختمانی این حجم گسترده از مصالح ساختمان سازی را در ارتفاع بلند بناهای مدرن امروزی جابجا کنیم. به این ترتیب انواع بالابر ساختمانی تبدیل به اصلی ترین ماشین های استفاده شده در هر کارگاه ساختمان سازی خواهد شد. قطعاً در انتخاب و استفاده از این ماشین استراتژیک باید نهایت دقت را اعمال کنیم.

کیفیت مناسب ساخت در هر بالابر مصالح ضامن اجرای سریع عملیات ساخت به همراه تامین امنیت در حین کار است. وقتی یک بالابر ساختمانی یا بالابر مصالح بر در حال کار کردن است، قطعاً در حال جابجایی عمودی مصالح حجیم و سنگین وزن ساختمان سازی است. مصالحی که باید متکی بر یک رشته کابل فولادین تا ارتفاع بسیار بلند ساختمان‌ ها جابجا بشوند. این جابجایی همواره مستعد ایجاد خطرات جدی است. در هر بار حمل و نقل مصالح توسط بالابر ساختمانی خطر سقوط از ارتفاع بلند ساختمان ها وجود دارد. برای همین است که اصول ایمنی از اصلی ‌ترین فاکتورها در تحلیل فنی انواع بالابر ساختمانی می باشد. اصولی که در ارتباط مستقیم با کیفیت بالابر ساختمانی است. قاعدتا هر اندازه کیفیت بالابر ساختمانی درجات ساخت بهتری داشته باشد، شرایط کار ایمن تر و مطمئن تری را فراهم می کند.

فاکتورهای موثر در ارزیابی کیفی بالابر مصالح

در عین حال سرعت اجرای کار از فاکتورهای تعیین کننده برای قابلیت های رده بالای انواع بالابر ساختمانی است. در حین ساخت هر بنای ریز و درشت عمرانی باید حجم قابل توجهی از انواع مصالح مصرف بشود. در این صورت اگر بالابر ساختمانی انعطاف کافی همراه با سرعت عمل مناسب نداشته باشد، قطعاً نمی تواند سرعت اجرای پروژه ‌های عمرانی را ساپورت کند. سرعت عمل هر بالابر مصالح ارتباط مستقیم با مشخصات فنی بالابر ساختمانی دارد و این مشخصات نیز در سایه تامین کیفیت بالای قطعات بهترین شرایط را تامین می ‌کند. به این ترتیب کیفیت بالابر ساختمانی در قابلیت های این دستگاه نیز تاثیرگذار است.

البته قطعاً می ‌توانید حدس بزنید که کیفیت بالاتر اگر چه باعث بهبود امنیت و یا سرعت عمل دستگاه خواهد شد؛ اما قطعاً تأثیر مستقیمی بر افزایش قیمت بالابر ساختمانی نیز خواهد گذاشت. لذا وقتی در باب کیفیت ساخت بالابر مصالح صحبت می کنیم، در حال چالش با محوریت تامین امنیت، سرعت اجرای کار و در نهایت قیمت بالابر ساختمانی هستیم. به این ترتیب ظاهراً موضوع بحثی حرفه ای و کاملا چالش برانگیز است. پس باید این بحث تمام عیار را در یک نگاه فنی تر و البته کارشناسانه تری ادامه بدهیم. در این مطلب نیز می ‌خواهیم زمینه ‌های کمی در تعیین جایگاه کیفی انواع بالابر ساختمانی را مطرح کنیم و از نقش این موضوعات در تعیین قیمت بالابر ساختمانی بگوییم.

معیارهای کیفی در تحلیل فنی هر بالابر ساختمانی

حالا که در مقدمه ‌ای مفصل از چرایی تاثیرگذار کیفیت بالابر ساختمانی در جایگاه ایمنی تا رنج قیمتی این دستگاه موضوعاتی را پیش کشیده ایم، لازم است تا بحث فنی تری را برای بررسی کیفیت در بالابر مصالح مطرح کنیم. در این بحث می خواهیم برای یک سوال ساده جواب هایی مناسب داشته باشیم. اینکه اصولاً چه فاکتورهایی در تعیین جایگاه کیفی انواع بالابر ساختمانی نقش بازی می ‌کنند؟

در ساخت بالابر مصالح با کیفیت از قطعات فنی هماهنگی استفاده شده است:

  • هر بالابر ساختمانی از مونتاژ چندین قطعه ریز و درشت فنی ساخته می ‌شود. موتور در جایگاه تامین قدرت تا گیربکس برای انتقال قدرت و وینچ به جهت تبدیل حرکت برای بالا و پایین بردن مصالح در کنار دیگر قطعات فنی حضور دارند. کیفیت بالابر ساختمانی در هماهنگی درست این بخش های فنی است. هر اندازه هماهنگی بهتری میان موتور، گیربکس، وینچ، پایه ‌ها و… باشد، قطعاً عملکردی امن ‌تر با ضریب کیفی بالاتری را تامین خواهیم کرد. انواع بالابر ساختمانی محصول مونتاژ شده انواع کارگاه های صنعتی هستند. اگر کارگاه ماشین سازی نتواند چیدمان مناسبی از قطعات فنی را در کنار هم قرار بدهد، قطعاً بالابر مصالح با قابلیت های مناسبی را مونتاژ نکرده است. لذا کیفیت بالابر ساختمانی درجات قابل قبولی ندارد.

نقش موتور در کیفیت بالابر ساختمانی:

  • موتور الکتریکی اصلی ترین بخش فنی تعریف شده در انواع بالابر ساختمانی است. در واقع از طریق عملکرد فنی همین موتورهای الکتریکی است که می توانیم قدرت مناسب برای حرکت عمودی مصالح در جوار بناهای بلند مرتبه عمرانی را تامین نماییم. قطعاً استفاده از موتور با کیفیت ساخت بالاتر باعث تامین قدرت مطمئن‌ تری برای انواع بالابر ساختمانی خواهد شد. موتور بالابر ساختمانی با کیفیت از قدرت مناسب، سیم پیچ تمام مس، بدنه چدنی و راه اندازهای مستقل خازنی برخوردار است. کیفیت بالابر ساختمانی ارتباط مستقیم با قدرت موتور دارد. مثلاً در بالابر مصالح ۳۵۰ کیلویی حتماً باید از موتورهای تکفاز ۳ اسب بخار استفاده شود. موتورهای ضعیف‌ تر قابلیت توان دهی کمتر، در نتیجه عکس العملی ضعیف تر دارند.

نقش گیربکس در کیفیت بالابر ساختمانی:

  • گیربکس از جمله مهمترین بخش های فنی در مونتاژ نهایی هر بالابر مصالح است. گیربکس محل تلاقی قدرت موتور در مقابل مقاومت سنگین جابجایی مصالح است. گیربکس برای تبدیل قدرت و تامین حرکت روان در بالابر مصالح استفاده می شود. گیربکس با تعریف چند چرخ دنده، قابلیت حرکت روان دستگاه را تعریف می کند. در یک بالابر ساختمانی با کیفیت قطعا از گیربکسی هماهنگ با موتور الکتریکی استفاده شده است. در عین حال یک گیربکس با کیفیت از چرخ دنده های فسفر برنزه دارد. این چرخ دنده ها در قبال اعمال نیروی بسیار زیاد موتور و تقابل سنگین حمل بار مقاومت مناسبی دارند. البته استفاده از گیربکس های باکیفیت باعث افزایش قیمت بالابر ساختمانی خواهد شد.

طراحی پایه های بالابر ساختمانی در ارزیابی کیفی دستگاه:

  • یکی از جنبه های تاثیرگذار در امنیت و قابلیت های کاربردی هر نوع بالابر مصالح در اسلوب ساخت پایه های آن می باشد. پایه ها محل استقرار بخش‌ های فنی هر بالابر مصالح است. در عین حال قرار است تمام وزن حاصل از انتقال مصالح بر همین پایه ها وارد بشود. پایه های بالابر ساختمانی باید از مقاومت کافی در مقابل وزن مصالح برخوردار باشند. استفاده از متریال فولادین با لوله ها و یا نبشی های قطور با استحکام کافی در کنار بهره ‌مندی از اتصالات فولادین و استاندارد از مهمترین جنبه های فنی در ارزیابی کیفیت ساخت پایه های بالابر مصالح هستند که تاثیر مستقیم بر امنیت نهایی دستگاه تا کیفیت بالابر ساختمانی می ‌گذارد.

نحوه طراحی و چیدمان بخش های فنی در جعبه بالابر ساختمانی:

  • تمامی بخش های فنی اعم از موتور، گیربکس تا وینچ و متعلقات مربوطه به ترمز در داخل یک چارچوب فلزی با نام جعبه بالابر مصالح قرار می گیرند. این جعبه مجهز به بلبرینگ هایی است تا به راحتی بر ریل های نصب شده در شاسی بالابر مصالح قرار گرفته، حرکت آزادانه ای داشته باشند. کیفیت ساخت جعبه بالابر ساختمانی باعث استقرار هر چه با ثبات تر بخش ‌های فنی در کنار یکدیگر خواهد شد. در عین حال در این جعبه باید از بلبرینگ های مستحکمی استفاده شده باشد. فرم نهایی جعبه بالابر مصالح استقرار کیفی قطعات فنی را در کنار هم تضمین می ‌کند که قطعا در کیفیت نهایی ساخت بالابر ساختمانی تاثیرگذار است.

نقش کلید بالابر ساختمانی در جایگاه کیفی ماشین:

  • هر دستگاه بالابر مصالح تحت هدایت قدرت موتورهای الکتریکی قابلیت جابجایی مصالح سنگین وزن ساختمان سازی را دارد. در این میان نحوه اتصالات الکتریکی و طریقه کنترل دستگاه بالابر ساختمانی در جایگاه کیفی محصول تاثیرگذار است. قطعا بالابر مصالح های خوش ساخت از جعبه های پلاستیکی بسیار مقاوم استفاده می کنند. کلید اهرمی تغییر حالت آنها جنس مقاومی دارد. از طرفی در حال ‌حاضر ایده های مدرن کلید بالابر ساختمانی های ریموت دار مطرح هستند. این مدل ها قابلیت کنترل از راه دور را دارند و مناسب استفاده در بناهای بسیار بلند بالا می باشند. بهره مندی از کلیدهای ریموت دار قطعاً باعث افزایش قیمت بالابر ساختمانی خواهد شد. اما به یقین در نحوه کار اصولی دستگاه و عملکرد روان آن بالاترین اثر گذاری را دارد.

وینچ فولادین با ظرفیت مناسب:

  • در بالابر مصالح با استفاده از جمع آوری سیم بکسل بر روی یک قرقره فولادین قابلیت حمل و نقل عمودی مصالح تامین می ‌شود. طبعاً تمام فشار حاصل از حمل عمودی مصالح بر قرقره دستگاه وارد خواهد شد. وینچ باید با ظرفیت کافی در جمع آوری سیم بکسل تعریف شده استفاده شده باشد. این قرقره باید از جنس فولادین با اتصالات بسیار محکمی باشد. در عین حال برای یک بالابر ساختمانی با کیفیت از سیم بکسل در قطر مناسب از مدل های تابیده شده استفاده می‌ شود. سیم بکسل های نتاب توان کار کردن تحت کشش بالا همراه با حرکت مداوم وینچ در بالابر مصالح را ندارند.

سخن پایانی

در هنگام خرید هر کالایی، بررسی کیفیت ساخت از مهمترین دغدغه ‌های مصرف کنندگان می باشد. به هر حال هر کسی مایل است تا از بهترین تجهیزات بازار، کالای مورد نظر خود را تهیه نماید. خصوصاً در بررسی مشخصات فنی بالابر ساختمانی، نگاه ویژه تری در تعیین جایگاه کیفی محصول وجود دارد. زیرا این ماشین باید فعالیت ‌های سنگین، پرخطر و چالش برانگیز حمل مصالح در فضاهای ساختمان سازی را انجام بدهد.

قطعاً یک بالابر مصالح نامرغوب که مسیر ساخت مناسبی ندارد، نمی‌ تواند درجات ایمنی و قابلیت ‌های کیفی در کار حمل مصالح را تامین نماید. خرابی های مکرر از دردسرهای بالابر ساختمانی های بی کیفیت است. خرابی هایی که جدا از تحمیل هزینه ‌های سنگین تعمیرات باعث کند شدن کار ساختمان سازی خواهد شد. جهت خرید بالابر ساختمانی در ظرفیت ای مختلف، با ما در تماس باشید.

توصیه می شود در هنگام خرید بالابر ساختمانی، هر گونه ملاحظات اقتصادی برای تامین یک کالای با صرفه تر را کنار بگذارید. قطعا قیمت بالابر ساختمانی با کیفیت بالاتر از مدل های نامرغوب است. اما مطمئنا می ‌تواند در درازمدت فعالیتی طولانی، امن و کاملاً مطمئن را انجام بدهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.