مقالات

چگونه یک دستگاه کاتر آسفالت بر بخریم؟

0
(0)

برای برش سطوح بتنی و آسفالتی در سطح فضاهای عمرانی و یا انجام تعمیرات و اصلاح معابر شهری نیاز به دستگاه کاتر آسفالت بر داریم. این دستگاه قدرتمند در حضور تیغه ‌های دیسکی شکل پهن به‌آسانی می ‌تواند سطح سفت بتن، آسفالت و حتی سنگ‌ های معدنی را برش بزند. تقریباً در تمام موارد وقتی نیاز به چنین دستگاهی داریم که باید مقداری از سطح آسفالت و یا بتن را بدون آسیب ‌رساندن به دیگر بخش‌ ها حذف نماییم. دستگاه کاتر آسفالت بر با برش منظم و دقیق، بخش ‌های هدف را بدون آسیب‌ رساندن به دیگر قسمت‌ ها بر می ‌دارد. در این ‌میان بهره ‌مندی از یک دستگاه برش آسفالت و یا بتن بر مناسب، کاربردی و خوش‌ ساخت حائز اهمیت است. به ‌این ‌ترتیب هر گاه در تکاپوی خرید چنین ماشین قدرتمندی هستید، جزئیات در راهنمای خرید دستگاه کاتر آسفالت بر را مد نظر داشته باشید.

در این مقاله می ‌خواهیم شما را با نکاتی هر چند ساده اما کلیدی برای خرید دستگاه کاتر آسفالت بر آشنا سازیم. در راهنمای خرید دستگاه کاتر یاد می ‌گیریم که چگونه این ماشین قدرتمند و در عین ‌حال خطرناک را ارزیابی کنیم؟ چگونه به جزئیات ساخت و نکات کیفی و کمی آن پی ببریم؟ و در یک کلام چگونه کاتر آسفالت مناسبی را خریداری کنیم؟

اولین قدم، دستگاه کاتر آسفالت بر با نیروی محرک مناسب تهیه کنید

در هر دستگاه کاتر آسفالت بر یک موتور قدرتمند برای به گردش انداختن تیغه دیسکی شکل آن وجود دارد. هر اندازه این موتور قدرتمندتر باشد، قاعدتاً قابلیت گردش سرعت بالا با قدرت برش بیشتر از تیغه دیسکی شکل های بزرگتری را دارد. اما نوع موتور معرف ساختار نهایی در مونتاژ کلی دستگاه برش آسفالت می‌ باشد. برای این دستگاه از ۳ نوع موتور الکتریکی، بنزینی و دیزلی برای تامین قدرت گردش دیسک پهن و برنده دستگاه استفاده می ‌شود.

  • کاتر آسفالت بر برقی: مدل ‌های کمتر متداول از طراحی انواع کاتر می ‌باشند. در این مدل‌ ها از موتورهای الکتریکی تکفاز و یا سه ‌فاز برای تامین قدرت برش زنی آسفالت تا بتن استفاده ‌شده است. طبعا مدل‌ های سبکتر از موتورهای کوچک تکفاز استفاده می ‌کنند و در مدل ‌های سنگین‌ تر از موتورهای قدرتمند سه فاز گنجانده شده ‌است. این مدل ‌ها در صورت تامین مطمئن و دائمی نیروی برق کارایی دارند. لذا عمده خرید دستگاه کاتر بتن بر برقی در فضاهای کارگاهی آن ‌هم با استفاده محدود صورت می ‌گیرد.
  • کاتر آسفالت بر بنزینی: مدل‌ های متداول با کاربردی بسیار وسیع هستند. در این نمونه‌ ها برای تامین قدرت از موتورهای بنزینی در تیپ ‌های تک و یا ۲ سیلندر استفاده می ‌شود. کارکرد آنها مستقل از تامین انرژی است. زیرا خود موتور با مصرف سوخت بنزینی قدرت کافی در گردش تیغه دیسکی شکل دستگاه کاتر بتن بر را تامین می ‌نماید. از آنجا که سوخت بنزینی سوختی متداول است، استفاده از این تیپ کاترها بسیار متداول و کاربردی شده ‌است. عمده دستگاه کاتر بتن بر های کم‌ توان تا مدل‌ ها با قابلیت برش متوسط از این نمونه‌ ها هستند.
  • کاتر آسفالت بر دیزلی: نمونه ‌های پرقدرت و سنگین وزن در طراحی انواع دستگاه کاتر آسفالت بر می ‌باشند. در این مدل ‌ها از قدرت بالای موتورهای دیزلی برای گردش تیغه دیسکی های عظیم و سنگین ‌وزن استفاده شده ‌است. عموم کاتر آسفالت برهای دیزلی از مدل ‌های بسیار سنگین ‌وزن هستند. کارایی خاصی دارند و در برش زنی عمیق آسفالت و یا بتن مورد استفاده قرار می ‌گیرند. کمتر فعالیتی است که نیاز به چنین کاتر قدرتمندی داشته باشد. لذا غالبا چندان استقبالی در فروش دستگاه کاترهای دیزلی دیده نمی ‌شود.

اطلاع از نوع دستگاه کاتر آسفالت بر مقدمه ‌ای جدی در خرید موفق شما است. قطعا برای استفاده در فضاهای کارگاهی می‌ توانید از مدل ‌های برقی استفاده کنید. اما اگر در همین فضاهای کارگاهی نیاز به قدرت زیادی داشته باشید، مطمئنا همین مدل ‌های برقی پاسخگوی نیاز شما نیستند. در عین‌ حال دستگاه کاتر آسفالت برهای بنزینی قابلیت مانور در هر فضا و مکانی را دارند. اما چالش جدی در قیمت بالاتر آنها و تامین تا نگهداری از سوخت تقریباً گران قیمت بنزین می‌ باشد.

گام دوم، هنگام خرید دستگاه کاتر از هماهنگ بودن موتور با ابعاد تیغه اطمینان داشته باشید

دستگاه کاتر آسفالت بر یک ماشین مونتاژ شده در فضاهای کارگاهی است. این دستگاه عموماً توسط سازندگان و یا ماشین سازهای کارگاهی طراحی و تولید می‌ شود. حتی می ‌توانید خودتان دست ‌به ‌کار باشید و قطعات مونتاژ شده آن را انتخاب کنید. در این ‌میان تناسب قدرت میان موتور تا تیغه دیسکی شکل دستگاه از نکات کلیدی در راهنمای خرید دستگاه کاتر می ‌باشد.

شما می ‌توانید بر یک شاسی از موتورهای بنزینی ۱۳، ۱۵ و حتی ۱۶ اسب‌ بخار نصب کنید. در عین ‌حال بر روی همین شاسی می ‌توانید از تیغه دیسکی ها با سایزهای گوناگون داشته باشید. قطعا دستگاه کاتر آسفالت بر شما زمانی توانمند است که موتور قابلیت کافی در گردش تیغه ‌های آن را داشته باشد. اگر از موتورهای ۱۳ اسب ‌بخار در دستگاه کاتر آسفالت بر استفاده ‌شده باشد، نهایت قدرت گردش تیغه ‌ها با پهنای ۳۵ سانتیمتری را دارد. اما موتورهای قدرتمندتر ۱۵ اسب بخاری قابلیت کار با تیغه‌ های پهن ۴۵ سانتیمتری را هم دارند.

گام سوم، از وجود خدمات پس‌ از فروش موتور اطمینان داشته باشید

دقت کنید که هر دستگاه کاتر آسفالت بر یک ماشین مونتاژ شده است. کارگاه ‌های صنعتی و ماشین ‌ساز این توانایی را دارند که انواع موتورها را بر انواع شاسی‌ ها سوار کنند. بعید است سازنده ‌ای باشد که برای کل دستگاه، خدمات پس ‌از فروش و یا گارانتی داشته باشد. بلکه جریان گارانتی بر موتور بنزینی و یا دیزلی دستگاه کاتر آسفالت بر اعمال می ‌شود. به ‌غیر از موتور، تقریباً تمامی بخش‌ های دستگاه در لیست قطعات مصرفی هستند. حتی پس‌ از سال‌ ها باید شاسی دستگاه کاتر آسفالت بر را عوض کنید. اما موتور بخش کلیدی و اصلی است که باید از ضمانت ‌نامه و خدمات پس ‌از فروش مناسبی برخوردار باشد.

گام چهارم، توانایی و استحکام شاسی در دستگاه کاتر آسفالت بر را ارزیابی کنید

به ‌یقین در امتداد جایگاه فنی و بااهمیت موتور، بخش شاسی از مهمترین بخش‌ های فنی است. شاسی محل استقرار موتور و تیغه دیسکی شکل دستگاه کاتر آسفالت بر می ‌باشد. در عین ‌حال این شاسی است که با تنظیم اصولی، جریان برش زنی منظم و دقیق بر سطح آسفالت ایجاد می‌ کند. از طرفی امنیت کار با دستگاه کاتر آسفالت بر مدیون استحکام مناسب شاسی می ‌باشد.

شاسی کاتر آسفالت بر یک بخش تولید کارگاهی است. در سطح بازار انواع کارگاه ‌های ماشین‌ سازی را پیدا خواهید کرد که در کار تولید انواع شاسی کاتر آسفالت بر هستند. لکن همه این کارگاه‌ های ماشین ‌سازی، شاسی با کیفیت یکسانی تولید نمی‌ کنند. بسیاری شاسی ‌های نه ‌چندان مستحکمی طراحی کرده‌ اند و محصول بسیاری از آنها شاسی‌ های مستحکم و قابل به ‌اعتمادی است.

جدا از بحث توجه به المان ‌های کنترلی و دقت در روش تنظیمات شاسی تا حضور سیستم آبپاش دو طرفه، باید به مقدار ضخامت ورق کف نصب ‌شده بر شاسی دقت مضاعفی داشته باشید. ضخامت ورق در کف شاسی کاتر آسفالت بر معرف قابلیت کارکرد تا استحکام و تامین امنیت در حین کار با دستگاه می ‌باشد. هر بار برش زنی سطح آسفالت و یا بتن همراه با پرتاب سنگریزه ‌ها با سرعت بالایی است. سنگریزه ‌هایی که تماماً بر صفحه فلزی در بخش زیرین شاسی برخورد می ‌کنند. اگر این صفحه ضخامت کافی نداشته باشد، قطعا نمی ‌تواند مقدار مقاومت کافی در عملیات ‌های سنگین برش زنی بتن و آسفالت را تامین نماید.

گام پنجم، وجود آبخورهای دو طرفه در دستگاه کاتر آسفالت بر را جدی بگیرید

عملیات برش زنی سطح آسفالت و یا بتن به فشار بسیار بالایی بر سطح تیغه‌ های دیسکی شکل ختم خواهد شد. این فشار بالا باعث داغ شدن سطح تیغه کاترها می ‌شود. برخی از تیغه کاترها از نوع خشک هستند. آنها می ‌توانند بدون نیاز به جریان آب برای خنک‌ سازی، به فرایند برش خود ادامه دهند. البته کارکرد این تیغه ‌ها با گرد و خاک زیادی همراه است. اما بسیاری از تیغه کاترهای پرکاربرد از نوع تر کار هستند. این تیغه ‌ها نیاز به خنک شدن در حین کار دارند. در غیر این صورت به ‌شدت داغ ‌شده، ممکن است بسوزند. لذا بر روی شاسی ‌ها از یک مخزن آب به‌ همراه یک عدد پمپ برای پاشش آب بر سطح تیغه ‌ها گنجانده شده ‌است. همه شاسی ‌ها در انواع دستگاه کاتر آسفالت بر از این آبخورها دارند. اما همه آنها از آبخورهای دو طرفه که هر دو سمت تیغه دیسکی شکل کاتر را خنک می ‌کنند، ندارند.

دقت کنید که دستگاه کاتر آسفالت بر خریداری ‌شده شما از آبخورهای دو طرفه داشته باشد تا توانایی خنک کردن هر دو سمت تیغه کاترها به شکل همزمان را داشته باشد. در آبخورهای یک‌ طرفه فقط یک سمت تیغه خنک می‌ شود که در نهایت باعث تاب برداشتن و یا شکسته شدن تیغه ‌ها خواهد شد. اما در این نمونه ‌ها که هر دو سمت به یک اندازه خنک می ‌شود، تیغه با امنیت بالاتری کار می ‌کند.

گام ششم، به کیفیت ساخت تا طراحی خط نشان دستگاه کاتر آسفالت بر دقت کنید

هدف از طراحی دستگاه کاتر آسفالت بر در ایجاد برش ‌های منظم و کاملاً دقیق است. برای اینکه در حین برش زنی سطح آسفالت و یا بتن اپراتورها دچار اشتباه نشوند، از یک قطعه راهنما با عنوان خط نشان در جلوی شاسی دستگاه کاتر آسفالت بر استفاده شده ‌است.

کیفیت ساخت این قطعه در دقت عملیات برش زنی توسط دستگاه کاتر آسفالت بر اهمیت بالایی دارد. خم شدن و یا غر شدن خط نشان از دقت برش زنی دستگاه می ‌کاهد. اما در صورت ساخت این قطعه از قطعات فلزی نازک و بی ‌کیفیت، همیشه خطر خم شدن و یا شکسته شدن آن وجود دارد که در این ‌صورت دیگر نمی ‌توان فرایند برش زنی را با دقت انجام داد. در راهنمای خرید دستگاه کاتر توصیه می‌ شود که کیفیت ساخت این قطعه ساده اما تاثیرگذار در دقت نهایی دستگاه را جدی بگیرید تا بتوانید به برش‌ هایی منظم، دقیق و ساده بر سطح سخت آسفالت و یا بتن بپردازید.

گام هفتم، از متعلقات ساده اما تاثیرگذار در کارکرد نهایی دستگاه کاتر آسفالت بر غافل نشوید

هر دستگاه کاتر آسفالت بر در کنار موتور قدرتمند و شاسی تا تیغه دیسکی شکل، مجموعه متعلقات متفرقه اما کاربردی دارد. این متعلقات شاید در عملکرد نهایی دستگاه تاثیرگذار نباشد؛ اما قطعاً حضور آنها باعث اتمام بهتر با کیفیت بالاتر کار و همچنین سادگی در انجام عملیات برای اپراتورها خواهد شد. ورق ‌های گلگیر در کناره‌ های دستگاه کاتر آسفالت بر از این نمونه ‌ها هستند. این ورق ‌ها با ضخامت کافی همگی از جنس ضد زنگ هستند و با نصب شدن در کناره‌ های شاسی مانع از پاشیده شدن ذرات برش خورده بر اندام اپراتورها می ‌شوند. حضور باکیفیت این گلگیرها را جدی دنبال کنید.

در عین ‌حال به طراحی ارگونومیک دسته هدایت دستگاه کاتر آسفالت بر حساس باشید. این دسته مسیر هدایت دستگاه توسط شما را تدوین می‌ نماید. هر اندازه این دسته از طراحی مناسب تری برخوردار باشد، قاعدتاً کار کردن با دستگاه کاتر آسفالت بر ساده ‌تر و هدایت آن مؤثرتر خواهد شد. لذا بهره ‌مندی از یک دسته خوش ‌ساخت و ارگونومیک از دیگر الزامات کلیدی در راهنمای خرید دستگاه کاتر می ‌باشد.

گام هشتم، طراحی مخزن آب دستگاه کاتر آسفالت بر را بررسی کنید

مخزن آب جایی در بخش بالایی شاسی سوار است. اگر از کاترهای بی‌ کیفیت تهیه کنید، این مخزن ‌ها فرمی استوانه ‌ای شکل وار با دهانه ‌ای ساده دارند که در هنگام پر شدن از آب، امکان جاری شدن آب به سمت موتور وجود دارد. اما در طراحی مخزن‌ های حرفه‌ ای از یک ورقه آهن اُریب در داخل دهانه مخزن آب دستگاه استفاده ‌شده است. این ورقه اُریب مانع از پاشیده شدن آب به اطراف دهانه مخزن خواهد شد.

گام نهم، از تیغه کاتر مناسب با اهداف برش زنی ای که دارید تهیه کنید

برای برش سطوح مختلف عمرانی، انواع تیغه کاترها را طراحی کرده‌ اند. تیغه کاتر آسفالت بر ساختار و الگوی طراحی متفاوتی از تیغه کاتر بتن بر دارد. لذا در هنگام خرید دستگاه کاتر با توجه به نوع کاربری و سطح نیازی که دارید، تیغه کاتر مناسب را خریداری کنید. البته تیغه کاتر از اقلام مصرفی است و در صورت استهلاک باید آنها را تعویض کنید. اما در نهایت هرگز نمی ‌توانید از تیغه کاترها در کاربری ‌های غیرمتعارف با توجه به ساختاری که دارند، استفاده کنید.

در عین ‌حال مقدار قطر تیغه، معرف مقدار عمق برش زنی دستگاه کاتر آسفالت بر است. لذا قبل ‌از خرید تیغه ‌ها باید اطلاع درست از ابعاد کار و میزان عمق برش زنی داشته باشید. برای این منظور با یک تیغه که قطر ۳۵ سانتیمتری دارد، تنها می ‌توانید سطوح را تا عمق ۸ الی ۱۰ سانتیمتری برش بزنید. تیغه ها با قطر 40 سانتیمتری قابلیت برش ‌های عمیق ۱۰ الی ۱۲ سانتیمتری را دارند. با استفاده از تیغه کاترهای بزرگ جثه در قطر ۴۵ سانتیمتری قادر به ایجاد برش‌ های عمیق ۱۵ الی ۱۸ سانتیمتری هستید.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.