مقالات

توصیه هایی برای افزایش طول عمر چمن زن

3
(2)

چمن زن های موتوری دستگاه ‌های کار راه اندازی هستند. آنها ابداع شده ‌اند تا خیال ما را از رسیدگی دائمی به چمن ‌های باغ و بوستان آسوده ‌تر کنند. وقتی از یک دستگاه چمن زن موتوری در خانه ‌دارید، دیگر فعالیت شما در مواجه شدن با عملیات چالش‌ برانگیز چمن زنی بسیار کمتر از زمانی است که قرار است این چمن ‌های بی ‌انتها را با ابزارهای دستی بتراشید. حالا خیلی ساده موتور بنزینی دستگاه چمن زن را روشن می‌ کنید و به ‌آسانیِ هدایت یک دستگاه قدرتمند چمن زنی، در اندک زمانی کل محوطه چمن پوش باغ و بوستان را مرتب شده، با ظاهری یکدست و منظم می‌ تراشید.

اما در آن ‌سوی ماجرا هم باید گوش ‌به ‌زنگ باشید. دستگاه ‌های چمن ‌زن موتوری زمانی این خدمات قدرتمند را در اختیار شما می ‌گذارند که از وضعیت موتوری تا تیغه ‌هایی سالم و ایده ‌آل برخوردار باشند. اینجاست که باید دغدغه روش‌ های اصولی در نگهداری از دستگاه چمن زن موتوری را داشته باشید.

اگر در نگهداری و کارکرد اصولی دستگاه چمن زن موتوری کوتاهی کنید، این ماشین توانمند خیلی زود اسیر فرسایش سنگین فضای مرطوب و حجم بی ‌پایان چمن ‌های باغ و بوستان شده، سریعاً خراب می ‌شود. پس اگر افزایش طول عمر دستگاه چمن زن موتوری برای شما مفید است و قاعدتاً می ‌خواهید تا این ماشین کار راه ‌انداز را حالا حالاها همچنان قدرتمند و توانمند داشته باشید، بهتر است توصیه ‌های فنی در روش ‌های نگهداری اصولی تا کارکرد حرفه ‌ای از این ماشین‌ ها را بدانید. در ادامه به توصیه ‌هایی برای افزایش طول عمر دستگاه چمن زن موتوری می ‌پردازیم.

کتابچه راهنمای دستگاه را با دقت مطالعه کنید:

 • اولین چالش در کار کردن با هر دستگاهی داشتن اطلاع دقیق از جزئیات فنی، نصب قطعات و نحوه فعال شدن تا کار کردن با آن است. اگر چه تمامی ماشین ‌های چمن ‌زنی ساختارهای یکسانی دارند؛ اما در جزئیات فنی تا نحوه استفاده با هم متفاوت هستند. لذا در کار با آنها به راهنمای استفاده از چمن زن نیاز دارید. بهترین مرجع برای راهنمای استفاده از چمن زن، کتابچه خود دستگاه است. در این کتابچه ‌ها اطلاعات فنی کامل، نیازهای دستگاه، روش نصب قطعات و چگونگی فعال شدن تا کار کردن با دستگاه و همچنین اصول سرویس و نگهداری از ماشین قید شده است. مطالعه این دفترچه خیلی ساده است. اما رعایت نکات درج‌ شده در آن برای افزایش طول عمر دستگاه چمن زن موتوریِ شما، بسیار تاثیرگذار است.

هر وقت کار چمن زنی تمام شد، مخزن سوخت دستگاه را تخلیه کنید:

 • هر دستگاه چمن زن موتوری تحت تاثیر قدرت موتورهای بنزینی قابلیت چمنزنی آن‌ هم در قدرتی بالا را دارد. طبعا برای این موتور از یک باک سوخت کنار گذاشته ‌اند که در طول عملیات چمن تراشی سوخت کافی برای فعالیت موتور را فراهم می ‌کند. اما وقتی فصل چمن زنی تمام ‌شده است و حالا باید دستگاه را در کنج انبار خانه تا دوره چمن زنی بعدی نگهداری کنید، توصیه می ‌شود حتما مقدار سوخت باقیمانده در تانک دستگاه را تخلیه کنید. با این کار، هم شرایط نگهداری از دستگاه چمن زن، شرایط امن‌ تری است و هم خطر فرسایش مخزن در اثر ماندگاری سوخت به مدت طولانی وجود ندارد.

همیشه سطح روغن دستگاه را چک کنید:

 • شما وقتی می‌ توانید طول عمر دستگاه چمن زن موتوری خود را افزایش بدهید که توانسته باشید سلامت و روان بودن قطعات متحرک موتور را تضمین کرده باشید. برای این کار باید نسبت‌ به حضور و کیفیت روغن موتور دستگاه حساسیت کافی داشته باشید. روغن موتور ضامن عملکرد روان دستگاه است که مانع از داغ شدن قطعات فنی موتور خواهد شد. باید همیشه گیج روغن در دستگاه چمن زن موتوری را بازدید کنید. روغن باید همیشه در حجمی تعریف ‌شده باشد. در عین ‌حال روغن ‌های تیره ‌رنگ دیگر آن کیفیت لازم را ندارند. پس باید به شکل دوره ‌ای هر بار پس ‌از طی شدن ساعت کار مشخصی که توسط خود برند سازنده در دفترچه راهنمای استفاده از چمن زن گفته ‌شده است، روغن موتور دستگاه را عوض کنید.

تعویض قطعات مصرفی موتور را جدی بگیرید:

 • هر موتور بنزینی از چندین قطعه مصرفی دارد. فیلتر هوا، فیلتر روغن، شمع ‌ها و… از این موارد هستند. این قطعات مصرفی در طول کارکرد مداوم موتور پس ‌از ساعت کاری مشخصی قابلیت و کارایی ایده ‌آل خود را از دست می ‌دهند. لذا باید همیشه گوش ‌به ‌زنگ باشید تا با اطلاع از میزان ساعت کار دستگاه، لحظه تعویض قطعات مصرفی موتور اعم از فیلترها، فیلتر روغن و شمع ‌ها را شناسایی کنید.

تمیز نگه ‌داشتن زیردک و ناحیه اطراف تیغه ها در دستگاه چمنزن را جدی بگیرید:

 • تیغه ‌های چمن زن در داخل فضایی محصور که تنها در سمت زمین باغ باز است، حرکت می‌ کنند. این فضا محل استقرار تیغه ‌ها درست در زیر بخش پیشانی هر دستگاه چمن زن موتوری می ‌باشد. چمن ‌های تراشیده ‌شده در زیر این فضا جمع می‌ شوند و گاهاً بر اثر حجم بالای کار در توده ‌هایی فشرده به آن می ‌چسبند. وقتی زیردک در دستگاه چمن زن موتوری را تمیز نمی ‌کنید، این آلودگی‌ ها مانع حرکت روان و قدرتمند تیغه می‌ شوند. در این حالت، هم خطر کند شدن یا غر شدن تیغه وجود دارد و هم زمینه ایجاد فشار بر موتور دستگاه فراهم است. لذا در هر بار عملیات چمن زنی حتما ناحیه مابین تیغه تا زیردک دستگاه چمن زن موتوری را به طور کامل تمیز کنید.

تیغه ‌ها ی چمن زن را تیز کنید:

 • تیغه ها از جمله اقلام مصرفی در هر دستگاه چمن زن موتوری هستند. پس نباید انتظار عملکردی طولانی‌ مدت، آن ‌هم در سلامت کامل و بدون رسیدگی از جانب شما را داشته باشید. این تیغه ‌ها در کل عملیات چمن تراشی دائماً در حال تراشیدن حجم سنگین چمن و دیگر گیاهان هستند. در عین ‌حال همواره خطر مواجه شدن با سنگ ‌ها، شاخه ‌ها و دیگر اشیاء پنهان در میان چمنزارها وجود دارد. به ‌این ‌ترتیب بخواهید و یا هر اندازه مهارت داشته باشید، این تیغه ‌ها پس ‌از مدت‌ زمان فعالیت مشخصی کند می ‌شوند. با تیغه ‌های کند شده هرگز نمی ‌توانید عملیات چمن زنی سریع، تمیز و منظمی داشته باشید. تیغه های کند شده به ‌جای تراشیدن چمن ‌های باغ، آنها را له می ‌کنند. در عین ‌حال باعث فشار بر موتور دستگاه می ‌شوند. پس مثل یک حرفه ‌ای همیشه این تیغه ‌ها را بازدید کنید و در صورت لزوم آنها را از دستگاه چمن زن موتوری جدا کرده، تیز نمایید.

از سوخت مناسب برای چمن زن ‌هایی که دارای موتورهای ۲ زمانه هستند، استفاده کنید:

 • بسیاری از چمن زن های موتوری دارای موتورهای دو زمانه هستند. این موتورها از سوخت ترکیبی استفاده می ‌کنند. سوخت ترکیبی از مخلوط شدن نسبت مشخص روغن و بنزین تهیه می ‌شود. اگر از یک دستگاه چمن زن موتوری با موتورهای دو زمانه دارید، باید همیشه از سوخت ترکیبی در مخزن بنزینی دستگاه استفاده کنید. روش تهیه سوخت ترکیبی نیز باید طبق الگوی تعریف شده در دفترچه راهنمای استفاده از چمن زن موتوری باشد.

از معایب و یا مشکلات احتمالی در کار با دستگاه چمن زن بدانید

یکی از قواعد کلی در اصول نگهداری برای افزایش طول عمر هر دستگاهی آن است که نسبت خرابی‌ های دستگاه اطلاعات مفیدی داشته باشید. وقتی خرابی ‌ها را می ‌دانید و یا علائم بروز خرابی ‌ها را می ‌شناسید، قطعا قبل‌ از آنکه این خرابی ‌ها زیاد بشوند و دیگر بخش‌ های دستگاه را خراب کنند، با شناسایی به ‌موقع و رفع اصولی، زمینه عملکرد بهتر و کارآمدتر دستگاه را فراهم می ‌کنید. برای افزایش طول عمر دستگاه چمن زن موتوری نیز بهتر است از علایم خرابی ‌ها هم بدانید تا در هنگام وقوع قبل‌ از زیاد شدن دامنه خرابی ‌ها، آنها را مرتفع سازید. برخی از علائم عمده در خرابی ‌های متداول انواع دستگاه چمن زن موتوری به‌ قرار زیر هستند.

دستگاه چمن زن روشن نمی‌ شود و یا سخت روشن می‌ شود:

 • این سخت روشن شدن‌ های دستگاه را جدی بگیرید. سخت روشن‌ شدن از نشانه ‌های فیلتر هوای کثیف و یا شمع خراب ‌شده است. در عین ‌حال بنزین نامرغوب قابلیت استارت سریع دستگاه را کاهش می‌ دهد. برای افزایش طول عمر دستگاه چمن زن موتوری همواره از بنزین مناسب تهیه کنید. هر نوع نشانه ‌هایی از روشن ‌شدن دیرهنگام را بررسی کنید.

طناب استارت موتور به ‌سختی کشیده می ‌شود:

 • موتورهای بنزینی استفاده ‌شده در عموم چمن زن ها از نوع استارت هندلی هستند. در این موتورها از طناب استارت برای آغاز به کار موتور استفاده می ‌شود. هر گونه سخت بودن طناب مانع از استارت روان موتور خواهد شد. قطعا عدم استارت روان موتور باعث ایجاد فشار زیاد بر آن می‌ شود.

قدرت دستگاه چمن زن موتوری کاهش پیدا کرده ‌است:

 • هر وقت احساس کردید که دستگاه شما دیگر آن قابلیت ‌های سابق را ندارد و نمی‌ تواند با حداکثر قدرت کار کند، جایی در بخش ‌های موتوری دستگاه شرایط کارکرد ایده‌ آل خود را از دست داده ‌است. کثیفی فیلترها، خرابی شمع و یا کند بودن تیغه‌ ها در ایجاد این مشکل نقش بازی می ‌کنند. موتور ضعیف‌ شده همچنان کار می ‌کند؛ اما اگر به آن رسیدگی نکنید، خیلی زود خراب ‌شده، از طول عمر مفید دستگاه چمن زن موتوری کاسته خواهد شد.

دود از ماشین چمن زن بلند می ‌شود:

 • اگر در داخل دستگاه چمن زن، حجم روغن زیادی ریخته باشید، ممکن است با این مشکل مواجه شوید. توصیه می ‌شود با کم کردن حجم روغن در مخزن دستگاه این مشکل را مرتفع کنید. اما اگر همچنان دستگاه موتوری شما دود می ‌کند، قطعا جایی در بطن مشخصه‌ های فنی موتور خرابی خاصی وجود دارد. حتما ماشین چمن زن موتوری را به یک تعمیرکار آگاه نشان دهید.

ماشین چمن زن موتوری قابلیت کوتاه کردن چمن‌ ها را ندارد:

 • له کردن چمن ‌ها و یا کم آوردن دستگاه در حین کار که در مواجهه با چمن ‌های بلند اتفاق می‌ افتد، به دلیل کند شدن تیغه ‌ها است. برای حل این مشکل کافی است تیغه را از محفظه جدا کنید و در نزد یک صنعتگر حرفه ‌ای مجدداً آن را تیز نمایید.

دستگاه چمن زن موتوری ماشینی گران ‌قیمت و در عین ‌حال توانمند است. قطعا در حضور این ماشین حجم کار شما بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. هر گونه خرابی، دردسرهای خودش را دارد و قطعا مستلزم صرف هزینه‌ های قابل‌ توجهی است. اگر کارایی تا نگهداری کم ‌دردسر و کم ‌هزینه ماشین چمن زن موتوری را می ‌خواهید و همچنین دوست دارید تا این ماشین سال ‌های سال با قدرت در کنار شما فعالیت کند، همیشه نکات کلیدی در اصول درست استفاده و نگهداری از چمن زن های موتوری را جدی بگیرید.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.