مقالات

بالابر ساختمانی موتوژن

بالابر ساختمانی موتوژن، قدرتمند و مطمئن در حمل مصالح

وظیفه تعریف شده یک بالابر ساختمانی بسیار ساده است. این تجهیز را طراحی کرده‌ اند تا بتواند در سریعترین و البته ساده ترین روش ممکن مصالح سنگین ساختمان سازی را در ارتفاع عمودی میان طبقات جابجا سازد. به این ترتیب قاعدتاً در مواجه بودن با هر مدل از بالابر کارگاهی قرار است با یک ابزار تخصصی بسیار قدرتمندی در فضاهای ساختمان سازی مواجه باشیم. البته به لطف حضور موثر و حساب ‌شده موتورهای الکتریکی است که چنین قدرتی برای یک دستگاه بالابر ساختمانی تامین شده است.

برای راه اندازی سریع و البته راحت هر بالابر ساختمانی از موتورهای الکتریکی استفاده می کنند. نیروی الکتریسیته در حالت های تکفاز و سه فاز در دسته انرژی های ساده و ارزان هستند. از این رو برای فعال کردن یک دستگاه بالابر ساختمانی مناسب ترین انتخاب خواهند شد. لکن هر نوع موتور الکتریکی را نمی توان در بطن طراحی مهندسی شده یک بالابر ساختمانی قرار داد. موتور مذکور باید طراحی مناسبی داشته باشد. یکی از نمونه ‌های مطرح بازار که توانسته است نگاه مثبتی از جانب کاربران را تأمین نماید، بالابر ساختمانی موتوژن محصول کارخانجات موتوژن بتونیر می باشد.

بالابر ساختمانی موتوژن

 

در سطح بازار که باشید، با طیف تقریباً مشخصی از انواع بالابر ساختمانی ها رو به رو خواهید شد که در آنها از موتورهای چینی در کنار نمونه ها از تولید داخلی استفاده شده است. موتورهای طراحی شده چینی در شرایطی کاملاً تخصصی برای نصب در یک بالابر کارگاهی هستند. اما در کنار آنها برند مطرح ایرانی نیز اقدامات سازنده ‌ای در طراحی یک الکتروموتور کاملاً تخصصی داشته است. در حال حاضر بالابر ساختمانی موتوژن در لیست نمونه های خوش ساخت با قابلیت کارکرد مطلوب قرار دارد. نمونه تولید داخلی که برای ماندن در دایره رقابت با رقبای چینی، چیزی کم نخواهد داشت و برعکس؛ شاید حرف ‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

با تمام این تفاصیل کار کردن با یک بالابر ساختمانی نیاز به تضمین کاری بالا در کنار قدرت مناسب و البته امنیت کافی دارد. موضوعی که باعث شده تا نکات فراوانی در انتخاب یک الکتروموتور مناسب برای نصب شدن در یک بالابر کارگاهی نقش بازی کنند. در این بین قطعا حضور مطلوب بالابر ساختمانی موتوژن در نزد بسیاری از اهل فن مورد توجه قرار خواهد گرفت. در این مطلب قصد آن را داریم که ببینیم این حضور پر رنگ از برند صاحب نام ایرانی چگونه است؟ موتور طراحی شده برند داخلی از چه مشخصه هایی بهره مند می باشد؟ و در یک کلام، تا چه اندازه می توانیم بر سطح توانمندی های بالابر ساختمانی موتوژن اعتماد کنیم؟

مشخصه های فنی بالابر ساختمانی موتوژن

بالابر ساختمانی موتوژن در دسته مدل های تکفاز قرار دارد. در این مدل از بالابر کارگاهی با استفاده از یک موتور الکتریکی که با برق ۲۲۰ ولت شهری کار می کند، قدرت کافی برای حمل مصالح سنگین ساختمان سازی را تامین می نمایند.

عموم بالابر ساختمانی های تکفاز در دسته مدل های سبک با ظرفیت محدود از حمل مصالح ساختمان سازی قرار دارند. قدرت محدود الکتروموتورهای تکفاز دلیل این محدودیت در حمل مصالح ساختمان سازی است. اصولا ظرفیت های ۲۵۰ کیلویی و گاهاً ۴۰۰ کیلویی از بالابر مصالح بر را با استفاده از الکتروموتورهای تکفاز طراحی می‌ کنند.

بالابر ساختمانی موتوژن نیز یک نمونه خوش ‌ساخت از موتورهای تکفاز است. در این محصول از الکتروموتور برند موتوژن با ظرفیت تامین قدرت ۳ اسب بخار استفاده شده است. قدرت ۳ اسب بخار برای طراحی یک موتور الکتریکی که قرار است بر یک بالابر ساختمانی تکفاز نصب شود، مقداری استاندارد است. این قدرت برای حمل بارها تا ۳۵۰ کیلوگرم کاملاً کفایت خواهد کرد. اما اصولاً نوع استاندارد طراحی شده با چنین موتورهایی در شرایط استاندارد بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلوگرمی معرفی می ‌شود.

شرایط راه اندازی تکفاز در این الکتروموتور، وجه راه اندازی ساده آن را مشخص خواهد کرد. کافی است از یک خط برق ۲۲۰ ولت جریان متناوب شهری بهره مند باشید تا به راحتی و عاری از هر گونه چالش بتوانید الکتروموتور تک فاز ۳ اسب بخاری از برند موتوژن را راه اندازی کنید.

قیمت بالابر ساختمانی موتوژن

از طرفی جنبه های طراحی تخصصی در این الکتروموتور نیز باعث کارکردی مطمئن و قابل قبول برای بالابر ساختمانی موتوژن شده است. الکتروموتور ۳ اسب بخاری از برند ایرانی در شرایط راه اندازی نرم، راحت و سریع طراحی شده است. ویژگی هایی که باعث حرکتی آرام اما مطمئن در بالابر ساختمانی موتوژن شده است. در نظر داشته باشید که آغاز به کار هر موتور الکتریکی در یک بالابر ساختمانی همراه با جابجایی مصالح بسیار سنگین ساختمان سازی است. در نتیجه باید انتظار جریان کشی بالایی را از الکتروموتورهای نصب شده در بالابر مصالح بر داشته باشیم. لکن وقتی پای طراحی تخصصی برای نصب شدن در یک بالابر ساختمانی مطرح است، الزامات کار در چنین شرایط سخت و چالش برانگیزی نیز تدارک دیده شده است.

قیمت بالابر ساختمانی موتوژن

 

به طور کلی هر نوع از الکتروموتورهای تکفاز و یا سه فاز را نمی توانید در یک بالابر ساختمانی نصب کنید. این موتورها باید با یک شرایط تخصصی در راه اندازی همراه باشند. در الکتروموتور برند موتوژن شاهد بهره مندی از تامین قدرت با گشتاور بالایی هستیم. طراحی ای که برای کارکرد در یک بالابر ساختمانی مناسب است. این دیدگاه تخصصی در طراحی باعث خلق حرکتی آرام و روان و در عین حال قدرتمند خواهد شد. البته موتور الکتریکی از برند موتوژن تنها وجه تخصصی قابل ذکر از این تجهیز نمی باشد؛ بلکه باید بررسی کنیم که بالابر ساختمانی موتوژن در دیگر بخش های متداول از این دستگاه چه حرف هایی برای گفتن دارند.

 

گیربکس طراحی شده در بالابر ساختمانی موتوژن

این تنها بخش موتوری نیست که در بالابر مصالح بر از برندهای ایرانی استفاده شده است. در این تجهیز برای بخش گیربکس نیز از محصولات خوش نام و نشان برند بهکار اصفهان گنجانده شده است. گیربکس، بخش کلیدی در طراحی هر مدل از بالابر ساختمانی است. این بخش وظیفه انتقال قدرت از جانب موتور به سمت قرقره را بر عهده دارد و باید بتواند در مقابل شرایط سخت کاری عملیات ‌های عمرانی مقاومت بالایی داشته باشد.

گیربکس طراحی شده برای بالابر ساختمانی ها باید در یک شرایط کاملا هماهنگ با قدرت موتوری تا ظرفیت حمل بار باشد و در عین حال این توانمندی را داشته باشد که قدرت تولید شده اما سرعت بالای موتورهای الکتریکی را مهار کرده، آنها را در یک شرایط کنترل شده با گشتاور بالا در اختیار اپراتورها قرار بدهد. در بالابر ساختمانی موتوژن از گیربکس حلزونی شکل مدل VF86 محصول برند بهکار اصفهان استفاده شده است. این گیربکس نمونه ای متداول برای نصب شدن در انواع تجهیزات ساختمان سازی است. لکن برای ماندن در بطن فنی یک بالابر ساختمانی تکفاز نیز کاملاً مناسب با قابلیت کارکرد مطلوب است.

بدنه گیربکس VF86 از برند بهکار با متریال آلومینیوم ساخته شده است. از این رو بدنه گیربکس گنجانده شده در بالابر ساختمانی موتوژن کاملا سبک و در عین حال ضد زنگ می باشد. دنده های داخلی نیز از جنس آلیاژ فسفر برنزی است. این آلیاژ بسیار مقاوم با قابلیت ضد خورندگی بالایی است. تا جاییکه می‌ تواند تحت فشار بالا عملکردی روان عاری از هر گونه آسیب داشته باشد. اهمیت متریال با کیفیت در ساخت دنده ها تا جایی است که گیربکس VF86 از برند بهکار و یا دیگر مدل ها را گاهاً با نام گیربکس فسفر برنزی یاد می ‌کنند.

 

 

بالابر ساختمانی موتوژن و پایه های طراحی شده برای آن

در بالابر ساختمانی موتوژن نگاه طراح بهره مندی از یک پایه با درجه مقاومت مطلوبی است. پایه های طراحی شده در این بالابر ساختمانی ظرفیت کامل و البته مطمئنی برای کار کردن در حمل مصالح تا ۳۵۰ کیلوگرم را دارند. در این پایه ها که از نمونه های شاسی سنگین محسوب می‌ شوند، از لوله گازی نمره ۶ استفاده شده است. ضخامت گوشتی پایه ‌ها ۲.۵ میلیمتر است. این متریال در ساخت پایه برای استقراری کاملا مستحکم که بتواند حمل مصالح بسیار سنگین را تحمل کند، کاملا مناسب است.

 

از طرفی برای طراحی بخش کالسکه در بالابر ساختمانی موتوژن از پروفیل استفاده شده است. کالسکه بر یک ریل ۳ متری حرکت می ‌کند. ریل با درجه استحکام مناسبی است و در یک اتصال کاملاً قدرتمند بر شاسی دستگاه متصل شده است. بالابر ساختمانی موتوژن را باید یک از نمونه های سطح متوسط بازار در نظر بگیریم. اگر چه موتورهای طراحی شده برند موتوژن چندان نگاه تخصصی در کار برای تجهیزی مانند بالابر مصالح بر ندارند. اما در حمل مصالح متعارف ساختمان سازی در حجم معینی تا ۳۰۰ کیلوگرم کاملا توانمند هستند. در این بین قیمت بالابر ساختمانی موتوژن از نکات مثبت در هنگام خرید این محصول می باشد.

 

نحوه کار با بالابر ساختمانی چگونه است؟

انواع کلید بالابر ساختمانی کدام است؟

دلیل خرابی بالابر ساختمانی چیست؟

بالابر ساختمانی تکفاز – بالابر ساختمانی سه فاز

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *