مقالات

چگونه به درستی از یک ماله برقی استفاده کنید؟(بخش دو)

0
(0)

همان طور که در مقاله قبل درباره ماله برقی توضیح دادیم، از آنها برای صاف کردن بتن استفاده می‌شود. آنها دارای تیغه بوده و این تیغه‌های ترکیبی نوعی تیغه هیبریدی هستند. آنها تیغه‌های گسترده‌تر و انعطاف پذیرتر از تیغه‌های تراز هستند و همچنین به این دلیل استفاده می‌شوند تا پیمانکار بتواند سریعتر بر سطح بتن رفته و کار خود را زودتر شروع کند.

تیغه‌ها از یک فلز انعطاف پذیر گسترده ساخته می‌شوند که وزن ماشین ماله موتوری را توزیع کند و به ماشین اجازه می‌دهد تا وزن خود را به طور مساوی بر روی سطح بتن توزیع کند. یک تیغه کوچکتر نیز در ماله برقی وجود دارد که امکان لمس تدریجی سطح بین سطح تیغه و بتن را به وجود می‌آورد. به طور مشابه، شبیه به تیغه‌های شناور، این از به وجود آمدن لبه‌های خشن جلوگیری می‌کند که به طور معمول به هنگام استفاده از تیغه ماله کشی رخ می‌دهد به ویژه اگر در درجه بالایی تنظیم شوند.

تیغه‌های ماله کشی از تیغه‌های ترکیبی باریک‌تر و به طور معمول محکم‌تر هستند. تیغه سفت‌تر و مستحکم‌تر به اپراتور اجازه می‌دهند تا در هنگام ارتعاش لبه‌های خشن‌تری را ایجاد کنند.

نصب تیغه بر روی ماله برقی

اپراتور یک ماله برقی با استفاده از یک کنترل‌گر تعیین می‌کند که چه میزان از لبه تیغه با سطح بتن در تماس باشد که این کار برای دستیابی به سه منظور است:

  1. ادامه روند تخلیه آب از دال بتنی (حذف آب و شیرابه اضافی)
  2. بالا آوردن شیره سیمان به سطح بتن
  3. تراز سطح بتن تا درجه سختی و نرمی مورد نظر

صفحات معمولا به پایین تیغه‌ها متصل می‌شوند و تیغه‌ها بر روی درجه صفر زمین تنظیم می‌شوند. تیغه‌های شناور به تیغه‌های تراز متصل می‌شوند و از سطح صفر شروع می‌شوند. تیغه‌های ترکیبی معمولا از سطح صفر با درجه ملایم چرخش شروع می‌شوند و به تدریج درجه سختی آنها افزایش می‌یابد. تیغه‌های تراز معمولا هنگامی استفاده می‌شود که بتن کمی سفت‌تر شده باشد و درجه چرخش می‌تواند بالاتر رفته و زاویه آنها به گونه‌ای تنظیم شود تا آب اضافی را از مخلوط بتن خارج کند.

هنگامی که درجه چرخش را تنظیم می‌کنید باید زاویه‌ای را انتخاب کنید که از برش سطح بتن و نفوذ به درون آن خودداری کند. به عنوان یک قاعده کلی، همیشه با یک زاویه کوچک شروع کنید و به آرامی در صورت نیاز آن را افزایش دهید.

کنترل ماله برقی با قابلیت قدم زدن در پشت آن

این ماله‌ها دارای یک روش کنترل بسیار ساده هستند که شبیه به ماشین‌های کف ساب است. کشیدن دستگیره، دستگاه را به سمت چپ حرکت می‌دهد، فشار دادن دستگیره، دستگاه را به سمت راست حرکت می‌دهد. روش پیشنهادی جایگزین برای این مدل ماله‌های برقی فشار دادن دستگیره راست و بالا کشیدن دستگیره با فشار کمتر بر روی دستگیره راست است که دستگاه را به سمت راست حرکت می‌دهد. این روش ساده باعث ایجاد کنترل کامل توسط اپراتور و سهولت هدایت آن در هنگام کار با دستگاه است.

هدایت ماله برقی با امکان سوار شدن بر روی آن

هنگام استفاده از این نوع ماله‌ها نیز هدایت دستگاه یک فرایند ساده است، اما یادگیری حرکات ظریف و رفتار دستگاه می‌تواند نیاز به کمی تمرین داشته باشد. در یک ماله برقی اپراتور روی یک صندلی که بین دو مونتاژ عنکبوتی قرار دارد نشسته که از تیغه‌هایی تشکیل شده است. اپراتور دارای دو اهرم کنترل فرمان برای حرکت دستگاه است. یکی در سمت راست صندلی و دیگری در سمت چپ آن قرار دارد. اهرم سمت چپ به سمت جلو و عقب حرکت می‌کند که اجازه می‌دهد اپراتور دستگاه را به سمت جلو و عقب حرکت دهد. اهرم سمت راست به صورت عرضی (رو به جلو، رو به عقب و چپ و راست) حرکت می‌کند و این اجازه می‌دهد تا اپراتور دستگاه را به جلو و عقب علاوه بر سمت چپ یا راست حرکت دهد.

از آنجا که اهرم‌های سمت راست و چپ ماله برقی می‌توانند به طور همزمان استفاده شوند، محدوده حرکتی که اپراتور می‌تواند ایجاد کند منحصر به فرد و خاص است. این نوع دستگیره‌های کنترل، طیف وسیعی از انعطاف پذیری در حرکت را فراهم می‌کنند. در حقیقت، یک اپراتور باتجربه می‌تواند به آسانی دستگاه را بر روی یک سطح بزرگ به منظور کنترل پوشش کامل، و همچنین عبور از کنار ستونها و موانع در مسیر خود، حرکت دهد.

آشنایی با نحوه کنترل مناسب ماله برقی شما با تاکید بر ایمنی، ظرافت و تجربه

همانطور که بحث شد، درک و کارکردن با ویژگی‌های اساسی یک ماله برقی کاملا آسان و منطقی است. دنبال کردن عملیات کنترل دستگاه با استفاده از روش‌های ذکر شده و استفاده از دستگاه با توجه به مشخصات ایمنی آن، نتایج خوبی برای همه پروژه‌ها به همراه خواهد داشت.

جزئيات بحرانی کارکردن با يک ماله پروانه ای ، زمانی است که باید از آن استفاده کنيد و میزان استفاده از آن در پروژه‌های بتنی است. شناختن تفاوت‌های ظاهری و ماندگاری آن مرتبط با تجربه و ظرافت استفاده از آن است. اکثر پیمانکاران روش‌های خود را برای تعیین زمان‌بندی استفاده دارند و دارای ترجیحات و مشخصات خاص خود برای “چقدر و چه مدت استفاده” هستند. با پیروی از تکنیک‌های ساده ذکر شده در بالا و آشنایی با نحوه عملکرد دستگاه خود در سطوح بتنی، شما به یکی از صنعتگران تبدیل خواهید شد که می‌تواند بتن با سطح باکیفیت را تحویل دهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.