مقالات

نکات خرید کمپکتور دستی و کاربرد آن در راه سازی

5
(1)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

دلایل استفاده و خرید کمپکتور دستی

کمپکتور وسیله ای است که وظیفه فشرده سازی تراکم مواد خاکی و سنگی را دارد که در آن چگالی ماده با نیروی مکانیکی افزایش می یابد و ساختار آن از یک شاسی تشکیل شده است؛ که معمولاً از فولاد ضخیم یا چدن سنگین ساخته می شود .
این دستگاه ها از چهار پارامتر فشرده سازی استفاده می کنند: ضربه ، وزن استاتیک ، لرزش و کنترل
این دستگاه در واقع تکمیل کننده دستگاه غلتک است. نوع دستی کمپکتور برای مناطقی با فضای کم مناسب است و همچنین برای زیرسازی و تراکم محیط های کم عرض بسیار کاربرد دارد.
به منظور فشردن خاک کانال ها و ترانشه ها و ایجاد تراکم در خاک ، به ویژه در مکان هایی که امکان انجام آن با غلتک های صنعتی وجود ندارد ، از کمپکتورهای صفحه ای یا کمپکتور قورباغه ای استفاده می شود. البته این دستگاه ها کار کمپکتور دستی را هم انجام می دهند.

 

کاربرد خرید کمپکتور دستی

کمپکتور کاربرد های مختلفی دارد ، از جمله پی سازی ، کمپکت کردن ، تراکم خاک ، فشرده سازی خاک ، زیرسازی و …
برای کار با کمپکتور بهتر است که چسبندگی زیادی در خاک داشته باشید. همچنین ، تکنسین هنگام کار با کمپرسور باید از آن به درستی نگهداری کند. تمیز کردن منظم کمپکتور و تعویض روغن می تواند بر روی عمر دستگاه و کیفیت کار انجام شده تأثیر مثبت داشته باشد.

کاربرد دستگاه کمپکتور در راه سازی

از بعضی از کمپکت ها می توان برای کوبیدن آسفالت استفاده کرد که به دلیل گرمای آسفالت ، آسفالت به سطح می چسبد. برای رفع این مشکل ، خرید کمپکتور دستی مجهز به مخزن آب برای خنک شدن صفحه بهترین گزینه است.

نکات ایمنی که هنگام کار با کمپکتور باید رعایت کرد:

ایمنی محل کار هنگام کار با کمپکتور:

در مناطقی که مایعات قابل اشتعال و امکان انفجار وجود دارد ، گاز یا گرد و غبار وجود دارد ، هرگز با کمپکتور کار نکنید. در هنگام روشن کردن و کار با کمپکتور احتمال ایجاد جرقه وجود دارد که باعث انفجار یا آتش سوزی در چنین مکان هایی می شود.
هرگز با دستگاه کمپکتور بدون محفظه تهویه کار نکنید. گازهای خروجی از موتور بنزینی کمپکتور شامل مونوکسیدکربن است که بدون بو است. قرار گرفتن در معرض مونوکسیدکربن می تواند باعث خفگی و مرگ شود.
منطقه ای که می خواهید با دستگاه کمپکتور کار کنید نباید از کودک و بازدید کننده ای در محل باشد. یک اشتباه کوچک می تواند منجر به حوادث جبران ناپذیری شود.

ایمنی شخصی هنگام کار با کمپکتور:

هنگام خستگی یا تحت تأثیر مواد مخدر ، الکل یا داروها بودن ، هرگز از کمپکتور استفاده نکنید. هنگام استفاده از کمپکتور ، از پوشیدن لباس های گشاد و جواهرات خودداری کنید و موها ، لباس ها و دستکش ها را از قسمت های متحرک کمپکتور دور نگه دارید. قرار دادن لباس های گشاد و جواهرات یا موهای بلند در نزدیکی قسمت های متحرک دستگاه ، احتمال گیر افتادن و بروز حوادث را افزایش می دهد.
همیشه در حالت تعادل و بالانس با کمپکتور کار کنید. اگر اپراتور هنگام کار با کمپکتور کنترل مناسبی نداشته باشد ، احتمال ایجاد حادثه بسیار افزایش می یابد.
همیشه هنگام کار با کمپکتور دستی از تجهیزات ایمنی مانند کفش ایمنی ، کلاه ایمنی ، محافظ چشم ، محافظ گرد و غبار استفاده کنید.

سرعت حرکت در کمپکتور ها

سرعت حرکت در کمپکتورها به عواملی مانند نوع سطح ، نوع مصالح ، قدرت دستگاه ، شیب و غیره بستگی دارد.
به طوری که دستگاه در هر یک از این موارد سرعت متفاوتی خواهد داشت. به عنوان مثال ، در مکانی که شب زمین صفر و سطح آن خاک نرم است ، با کمپکتور 5 اسب بخار و ضربه 1.5 تن با وزن تقریبی 80 کیلوگرم ، سرعت بیش تری نسبت به یک کمپکتور با شیب 3+ و خاکی و با دانه های شکسته و ضربه 3.5 تن با وزن 200 کیلوگرم است.

قدرت ضربه روی کمپکتورها

قدرت ضربه در کمپکتورها از 1000 کیلوگرم تا 8000 کیلوگرم متغیر است که اغلب در مدل های 1.5 و 3 تنی استفاده می شود. این عدد بسته به وزن ، قدرت موتور و ابعاد صفحه دستگاه محاسبه می شود.
عملکرد آن به گونه ای است که نیروی چرخشی موتور به لنگ داخل دستگاه منتقل شده و آن را به حرکت در می آورد ، بنابراین صفحه می پرد و به طور متوالی به سطح برخورد می کند که بسته به سرعت در دقیقه متفاوت است.

حداکثر بازده کار در روز در کمپتور ها

همانطور که در قسمت سرعت کمپکتور ها ذکر شد ، حداکثر بازده کار کمپکتورها متفاوت است و باید به این موارد اضافه شود که هر 3 ساعت کاری 30 دقیقه استراحت به دستگاه داده شود تا از فشار زیاد بر روی دستگاه جلوگیری شود. به طور کلی ، اطلاعات برای محاسبه کارایی کار و خرید کمپکتور دستی باید در رابطه با موارد فوق در نظر گرفته شود.

نحوه نگهداری و محافظت از کمپکتور دستی :

کمپکتور در مکانی خاص و خارج از دسترس افراد غیر متخصص قرار دهید. به یاد داشته باشید که واگذاری کمپکتور به افراد غیر متخصص خطرناک خواهد بود.
موتور کمپکتور را از هرگونه کربن و چربی دور نگه دارید تا خطر آتش سوزی و حوادث را از بین ببرد.
قبل از شروع کار ، دستگاه کمپکتور را از نظر عدم تعادل یا شکستگی و نقص در قطعات متحرک یا هر مشکلی که می تواند بر عملکرد دستگاه کمپکتور تأثیر منفی بگذارد ، بررسی کنید.

دستورالعمل های ایمنی کمپکتور

همیشه قبل از شروع کار با کمپکتور موتور را خاموش کرده و اجازه دهید موتور کاملاً خنک شود ، شمع ها را نیز جدا کنید. چنین اقدامات احتیاطی از روشن شدن ناگهانی دستگاه کمپرسور و ایجاد حادثه در حین نگهداری و تعمیر جلوگیری می کند.
وقتی آب روی آن ریخته شده یا سطح کمپرسور دستی مرطوب است ، هرگز دستگاه را روشن نکنید. دستگاه را تمیز و خشک و عاری از هرگونه روغن و چربی نگه دارید تا کنترل مناسبی روی کمپکتور انجام شود.

سرویس دستگاه کمپکتور دستی :

سرویس دستگاه کمپکتور فقط باید توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود. تعمیرات نادرست توسط افراد غیر متخصص ممکن است به دستگاه آسیب برساند.
هنگام تعمیر کمپکتور دستی فقط از قطعات یدکی با کیفیت خوب استفاده کنید. استفاده از قطعات غیرمجاز یا رعایت نکردن دستورالعمل های نگهداری ممکن است به دستگاه آسیب برساند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.