کمپکتور دستی یا صفحه ای
کمپکتور دستی دستگاهی میباشد که به منظور کاهش حجم خاک و کوبش خاک و شن وآسفالت استفاده می گردد.
دستگاه کوبش یا کمپکتور در کل به  دو دسته کلی کمپکتور صفحه ای ( کمپکتور دستی ) و کمپکتور قورباغه ای (کمپکتور کانگرویی) تقسیم می شود. دستگاه متشکل از یک شاسی می باشد که معمولاً از جنس چدن سنگین یا فولاد ضخیم ساخته شده است و موتور نصب شده بر روی دستگاه کمپکتور دستی یا صفحه ای از لحاظ سوخت در دو نوع قابل عرضه می باشند.
 1_کمپکتور دستی بنزینی
2_کمپکتور دستی دیزلی.
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 16
کمپکتور ها در انواع برندها و سایزهای مختلف قابل عرضه میباشد
 Copaz    کمپکتور کوپاز کره
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 161
Hisaki  کمپکتور هیساکی مالزی
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 164
Mikasa  کمپکتور میکاسای ژاپن
   

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 165
Hoopt   کمپکتور هوپت سنگاپور
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 166
کمپکتور چینی و کمپکتور ایرانی
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 167
از متداول ترین مدل های کمپکتور دستی میتوان به کمپکتور هیساکی مالزی اشاره کرد که در پروژه های عمرانی متوسط و کوچک کارآیی بسزایی دارد. قیمت کمپکتور روبین بسته به نوع موتوری که بر روی کمپکتور هیساکی نصب میگردد بستگی دارد
از کمپکتور دستی با شاسی هیساکی به دلیل کاربری آسان و بازده کاری بالا وقیمت مناسب این نوع  کمپکتور دستی استفاده میگردد. این کمپکتورها دارای قابلیت کوبش 5/1تن ضربه الی 2تن ضربه می باشند ( با توجه به نوع موتور آن ضربه متفاوت می باشد)
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 169
 نحوه راه اندازی و کار با کمپکتور دستی
توجه:حتما قبل از روشن شدن موتور به آن روغن اضافه کنید و سطح روغن را مورد برسی قرار دهید
ریختن روغن باید طبق دستور العمل خود کارخانه انجام گردد و توجه کنید موتور لبریز از روغن نگردد حتما سعی کنید از روغن نمره 30 یا 40 استفاده شود و تحت هیچ شرایطی روغن را با بنزین و گازوئیل ترکیب نکنید و حتما سطح روغن را با میله یا کج روغن چک کنید. مطمئن شوید تمام مهره ها و پیچ های شاسی کمپکتور دستی در جای خود محکم هستند. باک سوخت کمپکتور را حتما مورد بررسی قرار دهید و تا 1اینچ از سر منبع پر گردد تا فضای کافی برای انبساط سوخت وجود داشته باشد.
**طریقه روشن کردن و راه اندازی موتور
1_کلید روشن/خاموش در جهت عقربه ساعت روی وضعیت روشن قرار دهید.
2_از باز بودن شیر بنزین مطمئن شوید.
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 170
3_دسته گاز موتور را روی سرعت بالا قرار دهید.
4_ اهرم ساسات را ببندید. اگر موتور گرم است یا دمای آن خیلی بالا است، اهرم ساسات را تا نیمه باز کنید یا آنرا کاملا باز نگهدارید. اگر موتور سرد است یا دمای آن خیلی پایین است، اهرم خفه کن را کاملا ببندید.
5_توجه داشته باشید دسته هندل موتور کمپکتور دستی باید به آرامی کشیده شود تا جایی که مقاومت احساس شود.در این لحظه میتوانید هندل موتور را به سرعت کشیده تا موتور روشن گردد توجه داشته باشید که هند موتور را تا انتها بیرون نکشید وبعد از روشن شدن موتور کمپکتور دستی اجازه دهید هندل به صورت اتوماتیک سر جای خود قرار گیرد بصورتی که دسته هندل در دستانتان باشد.
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 171
6_پس از روشن نمودن موتور کمپکتور روبین صفحه ای 3 تا 4 دقیقه صبر کنید تا موتور برای انجام کمپکت گرم شود علل خصوص در فصل زمستان.
7-درست زمانی که موتور روشن و گرم شد کم کم ساسات را در وضعیت (باز) قرار دهید.
8_دسته گاز کمپکتور دستی روبین را در حالت (سرعت) قرار داده تا دور موتور به 2300  الی 2600 درور در دقیقه برسد. در این حالت کلاج گریز از مرکز کمپکتور روبین شروع به کار میکند.توجه داشته باشید اگر سرعت موتور خیلی به آرامی زیاد گردد امکان لیز خوردن کلاج گریز از مرکز کمپکتور وجود دارد.
**سیستم قطع کن خودکار کمپکتور
سیستم تل روغن برای جلوگیری از خرابی موتور و نا کافی بودن روغن در موتور طراحی گردیده. این سیستم به محض سطح روغن محفظه میل لنگ به کمتر از حد مجاز برسد بصورت اتوماتیک. موتور را متوقف مینماید (کلید خاموش/روشن روی قسمت روشن باقی خواهد ماند)
همه موتورهای هندا و روبین دارای این قابلیت نمیباشند. که در قسمت مشخصات فنی کمپکتور دستی و کمپکتور صفحه ای قابل مشاهده میباشد.
نکات قابل توجه:
در صورتی که موتور کمپکتور دستی روبین خاموش شود و سپس روشن نگردد.در درجه اول سطح روغن موتور حتما مورد بررسی قرار گیرد.
اگر از کمپکتور دستی برای کوبش آسفالت استفاده مینمایید. سطح زیر کمپکتور را به بنزین آغشته نمایید که از چسبش صفحه کمپکتور به آسفالت جلوگیری نمایید
نحوه خاموش کردن موتور روبین
در شرایط بحرانی برای خاموش کردن موتور روبین کلید قطع/وصل را بر روی خاموش قرار دهید
خاموش کردن در حالت عادی:
1_برای خاموش کردن کمپکتور صفحه ای. دسته کنترل گاز را به آرامی به حالت (آهسته) تغییر دهید.قبل از خاموش کردم موتور کمپکتور دستی اجازه دهید موتور روبین 3 دقیقه در دور پایین کار کند.
قرار دهید.  OFF 2_کلید خاموش /روشن را در وضعیت
3_شیر بنزین موتور روبین را بسته.
طریقه سرویس و نگهداری کمپکتور دستی روبین.
*پاک کرن گرد و خاک و گل و لای از کمپکتور.
*پاک کردن صفحه زیر کمپکتور صفحه ای.
*چک کردن هواکش موتور و تمیز نمودن آن.
*بررسی کنید کلیه پیچ و مهره کمپکتور محکم در جای خود باش.
توجه داشته باشید:کثیفی هواکش باعث سخت روشن شدن دستگاه میگردد و باعث خرابی موتور و کم شدن طول عمر موتور و اتلاف انرژی میگردد. سعی کنید همیشه هواکش را تمیز نگه دارید.
 

کمپکتور دستی (کمپکتور صفحه ای) 172
*بصورت هفتگی شمع موتور روبین را بررسی کنید تا از درست کار کردن آن مطمئن شوید.
*روغن موتور کمپکتور دستی روبین را چک کنید در صورتی که موتور صفر باشد روغن آن باید بعد از 20 ساعت کاری تعویض گردد.در غیر اینصورت بعد از 5 الی 8 ساعت کار تعویض کنید.
*بصورت روزانه سطح روغن میلنگ را بررسی نمایید و سطح روغن صفحه کمپکتور را بصورت هفتگی چک نمایید.
بررسی روغن کمپکتور روبین
1_کمپکتور دستی را به صورت افقی روی یک سطح صاف قرار دهید. وقتی روغن ویبراتور را بررسی می­ کنید، مطمئن باشید کمپکتور تراز است.
2_سطح روغن ویبراتور را با جداکردن درپوش، بررسی کند
سطح روغن حداکثر تا درپوش روغن باشد.
3_هنگام تعویض روغن ویبراتور، کمپکتور دستی را برای خالی کردن روغن سرازیر کنید. توجه کنید که خالی کردن روغن وقتی که داغ است بسیار آسان تر است.