مقالات

با علف زن چه کار هایی را می توانید انجام دهید؟

0
()

گیاهان در فصول گرم سال دائماً در حال رشد هستند. رشدی که مورد نظر باغبانان و کشاورزان می باشد؛ اما در این بین گیاهان دیگری نیز در سطح مزارع رشد خواهند کرد، گیاهانی که نباید باشند. چرا که می ‌توانند به عنوان یک عامل مزاحم برای ارتقای سطح کیفی مزارع قلمداد شوند. بسیاری از علف زن ها از این دست محسوب می شوند. در چنین حالتی لازم است تا تمام علف های مذکور را از سطح باغ و مزارع تا فضا های سبز و حیاط های بزرگ حذف شوند. در گذشته از ابزار های کلاسیک و دستی مانند داس و قیچی برای این منظور استفاده می‌کردند؛ اما در می توانید همراه با یک دستگاه علف زن به راحتی و با سرعتی بالا تمام علف‌ ها را بتراشید. این یکی از کارهایی است که می توان همراه با یک علفتراش به نحوه احسنت به انجام رسانید. این دستگاه را طوری می سازند که قادر به انجام کارهای دیگری نیز باشد.

وقتی سطح مزرعه و یا باغ بسیار بزرگ می شود، دیگر نمی توان به توانمندی ‌های ابزار های دستی اکتفا نمود. در چنین حالتی لازم است تا همراه با یک علف زن موتوری باشید. دستگاهی که با قدرتی آمده از جانب یک موتور بنزینی می‌ تواند به راحتی حجم بسیاری از علف های زائد در باغ و مزرعه را حذف سازد؛ اما قبل از آنکه بخواهید در فکر خرید یک علفتراش باشید، لازم است تا هر چه بیشتر این محصول را بشناسید و با الزامات و کلیات حاکم بر آن آشنا شوید. به این ترتیب در هنگام خرید تا کار با انواع علف زن همراه با دید بازتر و نگاه فنی تری همراه خواهید شد. بهر حال قرار نیست که شما با خرید یک دستگاه گرانقیمت تنها یک وظیفه را از آن انتظار داشته باشید. باید بتوانید با داشتن یک دستگاه چند کار با اهداف تراشیدن را به انجام رسانید. توانایی که در هنگام طراحی تا ساخت علف زن ها غالبا همراه آنها خواهد بود.

علف زن چگونه دستگاهی است؟

همان طور که از نام دستگاه علف زن بر می آید، با یک دستگاه موتوری که قادر است انواع گیاهان علفی شکلی را بتراشد، رو به ‌رو هستیم. این دستگاه از یک موتور بنزینی همراه با تیغه ای که می ‌تواند مدل های گوناگونی داشته باشد، در کنار دسته برای کنترل دستگاه، میله واسط و تجهیزات کنترلی تشکیل شده است.

در دستگاه علف زن، موتور بنزینی قدرت لازم برای گردش شفت بلند دستگاه را فراهم آورده و این شفت در انتهای میله واسط می تواند انواع تیغه های گوناگون که با اهداف متنوع طراحی شده اند را به گردش اندازند.

چگونه یک علف زن می تواند چندین کاربرد داشته باشد؟

اگر در مسیر خرید دستگاه علفتراش باشید، با اصطلاحات رایجی مانند علف زن چهارکاره مواجه خواهید شد. مراد از چند کاره بودن علف زن آن است که این دستگاه می ‌تواند چندین عمل تراشیدن گیاهان در حالت های مختلف را به انجام رساند. ممکن است موضوع اندکی گیج کننده باشد. مثلا مراد از کارهای مختلف در تراشیدن چیست؟ و چطور یک علفتراش می تواند این وظایف را به انجام رساند؟ برای این منظور لازم است که تیغه های مخصوص هر کار را بر دستگاه نصب نمایید. موضوع خیلی ساده است. دستگاه علف زن یک موتور قدرتمند است که می تواند تیغه هایی تیز را با سرعت بالا به گردش در آورد. پس فقط کافی است شرایطی حاصل شود تا بتوان نوع تیغه را تعویض نمود. به این ترتیب می توان از علف ها تا شاخه های درختان را همراه با یک علف زن تراشید.

کاربرد ها که می توان از علف زن ها انتظار انجام انجام آن را داشت:

در کار با علفتراش اصول کار به این ترتیب است که برای اهداف گوناگون از تراشیدن گیاهان در شرایط مختلف، تیغه های متنوعی طراحی و تولید شده است و این تیغه به فراخور نیازی که در سطح کار دیده می ‌شود، بر دستگاه نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. از این ‌رو می ‌توان عمده عملیات های کاربردی در وظایف یک علفتراش را در دسته بندی های زیر خلاصه نمود.

کاربرد با هدف برش، هرس و اصلاح گیاهان علفی شکل:

گیاهان علفی شکل طیف گسترده ‌ای دارند؛ اما همه آنها تقریباً از شکل یکسانی برخوردار هستند. یک گیاه علفی شکل، ساقه نرمی دارد و به راحتی می ‌توان این ساقه نرم را همراه با یک تیغه گردان برش داد. گیاهانی مانند علوفه، یونجه، گندم و بسیاری از علف ها که به عنوان گیاهان مزاحم شناخته می ‌شوند. تیغه به کار رفته در دستگاه علف زن موتوری با هدف تراشیدن گیاهان علفی شکل غالباً به عنوان اصلی ترین تیغه در دستگاه محسوب می‌ شود و عموماً همراه با خرید دستگاه علفتراش همراه با آن خواهد بود.

کاربرد با عنوان یک دستگاه چمن زن:

چمن گیاهی علف گونه می ‌باشد. چرا که فاقد ساقه است. ارتفاع چندانی نمی گیرد و بسیار لطیف و نازک خواهد بود. به این ترتیب نمی ‌توان همراه با یک تیغه علفتراش، چمن ‌های باغ را کوتاه کرد. چمن تراش به نوع دیگری از تیغه نیاز دارد. تیغه هایی که غالباً به شکل یک توپی هستند که همراه با نخ های فولادی شده اند. این توپی در گردش با سرعت بالا می تواند نخ های اطراف خود را به مانند چاقو هایی برنده سازد. چاقو هایی که می‌ توانند به راحتی از پس کوتاه سازی گیاهان شبیه به چمن برآیند.

کاربرد برای هرس کردن درختان:

تنها این گیاهان علفی شکل نیستند که دائماً در حال رشد می باشند. درختان نیز رشد می ‌کنند و این رشد را می ‌توان در حجم شاخه های جدیدی که هر سال بر پهنه درخت ظاهر خواهد شد مشاهده کرد. هرس کردن درختان از جمله نیاز های همیشگی در امر باغبانی است. غالباً دستگاه علفتراش را طوری طراحی می کنند که بتوان همراه با نصب تیغه هایی مخصوص که با عنوان شمشادزن از آنها یاد می ‌شود، عملیات هرس کردن درختان را به انجام رسانید.

کاربرد برای شخم زدن زمین: این امکان برای هر علفتراشی موجود نمی باشد؛ اما هستند برند های خوش‌ فکر که توانسته اند همراه با طراحی تیغه هایی کارآمد و مخصوص، توانمندی شخم زنی زمین را برای دستگاه علف تراش فراهم آورند. البته در نظر داشته باشید که در این حالت دستگاه علف تراش حکم یک بیل موتوری را پیدا خواهد کرد و هرگز نمی‌ تواند به مانند یک تراکتور و یا کولتیواتور سطح وسیعی از زمین ‌های زراعی را شخم بزند. غالباً این امکان با هدف شخم زنی زمین های کوچک همراه برخی از علف تراش ها شده است.

ویژگی ‌های یک علف زن ایده ‌آل

در کار با دستگاه های موتوری لازم است تا از هر نظر با یک دستگاه ایده ‌آل مواجه باشیم. در دستگاه های موتوری کارکرد کامل و عاری از عیب موتور در کنار امنیت و قابلیت های سطح بالا از اهمیت برخوردار است. در غیر این صورت به سرعت اسیر خرابی ‌ها شده و یا نمی ‌توانند آن انتظارات مطلوب را تأمین سازند. برای انواع علف زن نیز اهمیت دارد که با گونه ‌های ایده‌آل آن مواجه باشید. از این رو می‌ توان یک علف زن موتوری ایده ‌آل را به ترتیب زیر تدوین نمود.

علف زن کارآمد باید از موتور با قدرت مطلوب و در عین حال وزن و حجم کمی برخوردار باشد. این شرایط در کار هنگام هرس کردن درختان اهمیت دارد.

کار کردن علف زن موتوری نباید همراه با تولید صدای زیادی باشد و در عین حال نباید آلودگی محیطی بسیاری تولید کنید. در زمانیکه با علفزن در سطح یک پارک شهری و یا فضا های مسکونی کار می کنید، لازم است تا از چنین امکانی برخوردار باشید.

تعمیر و نگهداری از آن آسان باشد.

دستگاه از تعادل خوبی برخوردار باشد. به گونه ای که بتوان به راحتی مادامیکه فشار خاصی را تحمل نمی ‌کنیم، با آن کار نمود. کار در ارتفاع مانند تراشیدن علف ها بر بالای دیوار ها و هرس شاخه ها در درختان نیاز به این امکان را جدی خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که برای تامین هر یک از کاربرد های متنوع در کار با علفزن ها باید دستگاه مذکور توانمندی های یک علفتراش ایده آل را داشته باشد. مثلا قطع کردن شاخه ها نیاز به تعادل بالایی دارد و در عین حال شخم زنی زمین های کوچک زراعی نیز قدرت بالایی را طلب خواهد کرد. یک نکته در علفزن ایده آل با کارآیی کامل در شرایط تامین تا نگهداری آسان تیغه ها می باشد. تیغه ها از جمله متعلقات مصرفی دستگاه هستند. این قطعات مصرفی در یک علف زن ایده آل باید به شکل آسانی تامین بشوند و در عین حال استحکام و قدرت کافی را داشته باشند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.