مقالات

همه چیز در مورد کاتر برش آسفالت

0
(0)

خرابی سطح آسفالت در معابر عمومی شهر یک جریان بسیار آشنا است. این خرابی ها می توانند موجبات زحمت بسیاری باشند؛ اما آیا تا به حال شنیده اید که برای رفع آنها با هدف ترمیم موضعی سطح آسفالت چگونه اقدام می ‌کنند؟ و شاید بتوان موضوع را جور دیگری مطرح کرد؛ آیا برای نصب تاسیسات شهری در بطن خیابان های آسفالت شده ایده کارآمدی وجود دارد؟ کاتر برش آسفالت بهترین ابزاری است که می تواند ما را در اجرای هر چه سریعتر چنین بازسازی ها و یا تغییرات در سطح معابر شهری تا فضا های دیگر ساختمانی کمک کرده باشد.

در استفاده از کاتر برش آسفالت هدف آن است که بتوانیم سطح آسفالت را با کمترین برش و آسیب شکافته، مادامیکه می توانیم تمام عملیات ‌های هدف را با نهایت دقت در حد کمال به انجام رسانیم. برش منظم، دقیق و کاملاً صاف و یکدست سطح آسفالت توسط کاتر برش آسفالت، این امکان را برای ما فراهم خواهد کرد که در ادامه بتوانیم سطح ترمیم شده را با دقت بالایی بازسازی کنیم. در واقع هدف نهایی در استفاده از کاتر برش آسفالت رسیدن به یک نظم حساب شده برای کار در معابر شهری و یا هر فضای ساختمانی دیگری است. اهمیت حضور کاتر برش آسفالت در رسیدن به یک نظم حساب شده ما را بر آن داشته است تا در این مقاله شما را هر چه بهتر و البته کاملتر با تمام جزئیات این دستگاه آشنا سازیم.

ساختار طراحی دستگاه کاتر برش آسفالت

دستگاهی که می تواند سطح بسیار سخت آسفالت را با دقت بالا و در عمق کامل با سرعت مناسبی برش بزند، قطعاً از قدرت قابل توجهی برخوردار است. لذا در ایده های طراحی آن مباحث قدرت و امنیت در کنار هم قرار خواهند گرفت. تمام این موضوع در ساختار هر دستگاه کاتر برش آسفالت دیده می شود. این دستگاه از یک دیسک گردان با قابلیت برش بالا در قطر بزرگ به همراه موتوری توانمند که قابلیت گردش تیغه را دارد، تشکیل شده است.

تیغه کاتر که شکلی دیسکی داشته، از لبه های برنده فولادی با آلیاژ های کربن ساخته شده است و در مدل های متنوعی که در ادامه مفصل تشریح خواهیم کرد، تحت قدرت موتور های بنزینی و یا دیزلی با سرعت بالا به گردش خواهد افتاد. تمام این مجموعه از موتور تا گیربکس و تیغه گردان دستگاه کاتر برش آسفالت سوار بر یک شاسی با طراحی ویژه خواهد شد.

از آنجا که کاتر برش آسفالت در دسته ماشین آلات با قدرت بالای برش قرار می گیرد، لزوم پرداختن به نهایت جزئیات امنیتی در حین کار با این تجهیز ضرورت پیدا می ‌کند. لذا در طراحی شاسی دستگاه کاتر برش آسفالت به طور کامل نگاه ویژه ای در باب تامین امنیت اپراتور و اطرافیان دستگاه در حین کار آن در نظر گرفته شده است. در ادامه برای آشنایی هر چه کاملتر با دستگاه کاتر آسفالت بر، توضیحاتی از هر یک از قسمت‌ های این ماشین ارائه می ‌کنیم.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه کاتر برش آسفالت

دستگاه برش آسفالت با هدف برش دقیق سطوح سفت ساختمانی طراحی شده است. برای این منظور از تیغه های دیسکی شکل بهره مند می باشد. لکن این تیغه ‌ها تحت قدرت موتور ها در کنار چند جزء دیگر است که می ‌توانند ماهیت یک دستگاه برش آسفالت را نهایی کنند. اجزای تشکیل دهنده دستگاه مذکور به قرار زیر هستند.

  • موتور
  • تیغه دیسکی
  • شاسی کاتر
  • مخزن آب و سیستم خنک کننده

موتور در طرح ساخت کاتر برش آسفالت

تمام قدرت بالای تیغه دیسکی شکل کاتر آسفالت بر از طریق موتور های نصب شده بر این دستگاه تامین می ‌شود. موتور های متداول در طراحی مدل های متنوع از کاتر آسفالت بر عموما از مدل ‌های بنزینی و دیزلی است. به ندرت شاهد استفاده از موتور های برقی در طراحی این دستگاه ها هستیم. چرا که موتور های برقی قابلیت تامین توان لازم را در حجم کم ندارند. موتور های برقی قدرتمند، آنچنان بزرگ هستند که دیگر نمی توان آنها را بر یک دستگاه نسبتاً کوچک مانند کاتر برش آسفالت نصب کرد.

از طرفی تامین نیروی برق نیز در همه حال برای کار در فضا های باز و معابر شهری امری دشوار است. لذا بهره مندی از موتور های قدرتمند احتراق داخلی با استقلال سوختی که دارند، بهترین ایده برای طراحی کاتر آسفالت بر می باشد. موتور های بنزینی از شرایط کارکرده مطلوبی برخوردار هستند، سطح خرابی تا تعمیرات کمتر و البته ارزانتری دارند و در عین حال شرایط کارکرد مطمئن تری را حاصل می کنند. لذا به نسبت انواع دیزلی با مقبولیت بالاتری مواجه هستند؛ اما این موتور های بنزینی قابلیت برش عمیق از سطوح سفت آسفالتی را ندارند. لذا برای دستیابی به شرایط خاصی از برش های عمیق که لزوم بهره ‌مندی از قدرت بالای موتور حرف اول را می ‌زند، لاجرم نیازمند به استفاده از موتور های دیزلی هستیم.

برند های مطرح در زمینه تولید موتور مناسب برای استفاده در کاتر برش آسفالت عموما از شرکت ‌های هوندا، روبین، کاوازاکی، سوبارو، راتو و… می باشد. غالباً بسته به سلیقه شرکت مونتاژ کننده کاتر برش آسفالت نوع و برند موتور انتخاب خواهد شد. لذا شما در مقام مصرف‌ کننده بهتر است تا بهترین برند ها را در هنگام انتخاب در نظر داشته باشید.

تیغه برش کاتر آسفالت بر

تمام هدفی که از کار با یک کاتر برش آسفالت انتظار تامین آن را دارید، تنها از مسیر حضور کامل و البته دقیق و درست تیغه کاتر برش آسفالت حاصل می شود. دقت داشته باشید که سطوح ساختمانی، متریال های متفاوتی دارند. حتی آسفالت در معابر نیز با درجات سختی متنوعی تولید می ‌شود. لذا منطقی است که در مقام طراحی با انواع تیغه کاتر برش آسفالت مواجه باشیم. البته در یک دسته بندی کلی تمام تیغه های کاتر را در دو گروه قرار می ‌دهند.

تیغه کاتر آسفالت بر مخصوص برش آسفالت

تیغه کاتر آسفالت بر مخصوص برش بتن و سطوح سنگی

سطوح آسفالتی در مقابل سطوح بتنی از مقاومت کمتر و البته یکپارچگی پایین تری برخوردار هستند. در نتیجه لازم است تا با تیغه های نرم و منعطف تری همراه شوند؛ اما سفتی سطح بتن را نمی ‌توان با تیغه های نرم آسفالت بر برش داد. اصولاً هر سطح آسفالتی را می توان با تیغه های برش بتن شکافت؛ اما عکس این ماجرا امکان‌پذیر نیست.

از طرفی بسته به سایز شاسی دستگاه کاتر آسفالت در کنار قدرت موتور آن، انواع تیغه در سایزبندی های متنوع وجود دارد. سایز های متداول و البته استاندارد برای تیغه کاتر شامل اندازه های ۳۵، ۴۰، ۵۰، ۶۰ و ۷۰ سانتیمتری است. در نظر داشته باشید که حداکثر عمق قابل به برش برای هر تیغه کاتر برابر با یک سوم از قطر آن می باشد.

تیغه کاتر را اصولاً از متریال فولاد با آلیاژ های پرکربن تهیه می ‌کنند. در این بین برای تامین قابلیت برش سطوح خاصی ممکن است که در آلیاژ حاصل، از ترکیبات دیگری مانند منیزیم، منگنز، نیکل و… نیز استفاده کنند. در تمام تیغه کاتر ها از فلز کروم برای دستیابی به خاصیت ضد زنگ استفاده شده است. لکن بسته به شرایط کار درجات گوناگونی از ترکیب کروم مطرح می باشد.

در نظر داشته باشید که هر تیغه کاتر همراه با مشخصه هایی است که تماماً در دفترچه راهنما و یا به شکل برچسب ‌هایی همراه با خرید تیغ کاتر عرضه خواهد شد. تمام اطلاعات اعم از نوع تا محدوده ‌های سرعت مجاز کاری در این اطلاعات گنجانده شده است. لازم است تا هر تیغه را با توجه به این اطلاعات برای برش سطوح مخصوصی تحت سرعت تعریف شده استفاده کنید. برند های کرومکس، نورتن، امپریال، لوکیا و… از جمله نمونه های برجسته بازار در زمینه تولید تیغ کاتر می باشند.

مخزن آب و سیستم خنک سازی تیغه کاتر

برش سطوح سخت مانند آسفالت و بتن باعث داغ شدن سطح تیغه کاتر خواهد شد. از طرفی این برش با گرد و خاک بسیار همراه است. برای آنکه سطح تیغه را در تمام مدت زمان برش آسفالت خنک نگه داشته باشیم و در عین حال از گرد و خاک حاصل از برش جلوگیری کرده باشیم، در طراحی کاتر بتن بر از یک سیستم خنک کننده تیغ کاتر استفاده شده است. سیستم مذکور از مخزن آب، پمپ آب و لوله های اتصالی تشکیل شده و در نهایت هدفی جز خنک سازی سطح تیغه را نخواهد داشت.

تیغه کاتر آسفالت در مدل های خشک و تر تولید می شود. نمونه های خشک در حین کار نیاز به خنک سازی توسط پاشش آب را ندارند؛ اما در نمونه های تر لازم است تا سطح آنها را از هر دو طرف تحت خنک سازی توسط جریان آب قرار گیرد.

شاسی در دستگاه برش آسفالت

تیغه های پهن و بسیار برنده که با قدرت بالایی توسط موتور های بنزینی و دیزلی قادر به برش هر نوع سطح سفتی هستند، ماهیت توانمند ماشین را نشان می دهند که میزبان قدرتی بسیار است. این مجموعه باید بر یک شاسی با طراحی تخصصی قرار گیرد. شاسی در طراحی کاتر برش آسفالت به گونه ‌ای است که تمام قسمت های متحرک دستگاه اعم از پروانه اتصال موتور تا گیربکس و در نهایت تیغه گردان را به طور کامل در بر خواهد گرفت. در این شاسی انواع اهرم های کنترلی برای تنظیم سطوح برش وجود دارد.

مهمترین بخش در شناخت شاسی مناسب و باکیفیت در طراحی کاتر برش آسفالت متوجه ضخامت ورق استفاده شده در کف دستگاه است. اصولاً این ورق را با ضخامت بالا تهیه می ‌کنند. چرا که کاملاً در معرض پرتاب تکه های بریده شده است. صفحه با ضخامت کم هرگز نمی تواند در مقابل ضربه های شلیک گونه این ذرات ناشی از برش آسفالت یا بتن مقاومت کند.

غالباً شاسی کاتر برش آسفالت از نمونه ‌های تولید کارگاهی است و در این بین برند های متعدد ایرانی و خارجی محصولات خود را عرضه می ‌کنند؛ اما برای رسیدن به بهترین آنها می توانید بر شاسی تولید شده توسط برند های هوپت سنگاپور، کوپاژ کره، تایو مالزی و برخی برند های مطرح داخلی اعتماد کنید.

کاربرد های کاتر برش آسفالت

شاید در نگاه مقدماتی تنها ایده کلی در بیان کاربرد های کاتر برش آسفالت را متوجه بریدن انواع سطوح سخت مانند آسفالت و بتن ببینید؛ اما لازم است متوجه باشید که چرا و با چه هدفی این برش ها صورت می گیرد. با این نگرش می‌ توان طرح جامعی در باب کاربرد های کاتر برش آسفالت تدوین نمود.

  • لکه گیری و اصلاح آسفالت در سطح معابر
  • حفر کانال های فاضلاب، کابل گذاری، برق و گاز و… در سطح معابر
  • ایجاد معابر هدایت آب در سطح شهر
  • باز کردن فضا های پوشیده شده که در آنجا نیاز به حفاری عمیق می باشد.
  • و…

در واقع می ‌توان گفت که دستگاه کاتر برش آسفالت یک ماشین کارآمد در فعالیت ‌ها با هدف تغییر مهندسی در فضای شهرسازی است.

نکات کلیدی در هنگام خرید کاتر برش آسفالت

کاتر برش آسفالت یک دستگاه موتوری قدرتمند، گران قیمت همراه با اجزای بسیار است. لکن لازم است با در نظر داشتن جزئیات کاملی این محصول را تهیه کنید. اگر چه باید در زمان خرید متوجه سطح کار، نیازی که دارید و نوع برشی که قصد اجرای آن را دارید در نظر بگیرید؛ اما در نهایت لازم است تا طیف کاملی از نکات فنی تا ریزه ‌کاری ‌های کیفی برای پیدا کردن یک ماشین کاتر خوب را در نظر داشته باشید. نکاتی مانند:

میزان لرزش در حین کار دستگاه کاتر آسفالت بر را بررسی کنید:

لرزش دستگاه معرف کیفیت دستگاه است. هر چه دستگاه به مقدار کمتری از لرزش برخوردار باشد، طراحی دقیق ‌تر، مهندسی شده تر، همراه با قطعات با کیفیت تر می باشد. لرزش کمتر باعث افزایش طول عمر تیغه و در عین حال دقت بالاتر در حین کار با کاتر برش آسفالت خواهد شد.

مقدار وزن دستگاه را در نظر داشته باشید:

وزن در طراحی مهندسی شده دستگاه کاتر برش آسفالت فاکتور تأثیرگذاری است. اصولاً در حین کار تیغه کاتر برش آسفالت تمایل به خروج از مسیر برش را دارد. این وزن حساب شده دستگاه کاتر آسفالت بر است که می تواند این تیغه های سرکش را در بطن ناحیه برش نگه دارد. از طرفی وزن مانع از حرکت سریع دستگاه و در نهایت دلیل کند شدن آن نیز می باشد. لذا اگر چه وزن بالا می ‌تواند تیغه های نرم تری را حاصل آورد؛ اما در امتداد آن دستگاه کندتری در حین کار خواهیم داشت. برای همین است که وزن کلی دستگاه باید با ظرفیت برش آن تطابق کامل داشته باشد.

بهره مندی از شاسی کاتر مناسب:

شاسی باید با قدرت و ظرفیت کاری دستگاه کاتر آسفالت بر هماهنگ باشد. یک شاسی ضعیف همراه با موتور قدرتمند در اندک زمانی از هم خواهد پاشید و مستعد بروز خطرات بالایی است.

اصول کارکرد حرفه ای در کار با کاتر برش آسفالت

دستگاه موتوری قدرتمندی مانند کاتر برش آسفالت که در آن طیف گسترده ‌ای از انواع تجهیزات با شرایط کاری متفاوت در کنار هم قرار گرفته اند، لزوم حضور یک نگرش حرفه ‌ای در کار را طلب خواهد کرد. نگرشی که سعی در شناخت صحیح دستگاه، نحوه اصولی کار با آن، سعی در نگهداری کامل تا تعمیرات هدفمند را داشته باشد. کار با یک دستگاه کاتر برش آسفالت مستلزم رعایت ریزه ‌کاری‌ های فراوانی است. البته می توان برخی از نکات کلیدی را در موارد زیر دسته بندی نمود.

دقت در ساعت کار مفید قطعات مصرفی دستگاه:

از تیغه تا تسمه موتور، فیلتر هوا و سوخت، روغن موتور و… از جمله اقلام مصرفی دستگاه هستند. هر کدام از این اقلام ساعت کار استانداردی برای رسیدن به بهترین عملکرد را دارند. لذا در صورت سالم بودن شکل ظاهری لازم است تا در پایان ساعت کار تعریف شده نسبت به تعویض آنها اقدام کرده باشید. در نظر داشته باشید که هیچ یک از اقلام مصرفی شرایط تعمیرات را ندارند. لذا در صورت معیوب شدن و یا پایان دوره کاری مفید آنها، نمی توانید این تجهیزات را بازسازی کنید.

سرعت کاری دستگاه کاتر آسفالت بر:

این سرعت باید در همه حال محدود به محدوده سرعت استاندارد و تعریف شده تیغه باشد. غالباً این سرعت به شکل برچسب ‌هایی بر سطح تیغه تعریف شده است. استفاده از تیغه در سرعت های خارج از محدوده استاندارد آن باعث استهلاک هر چه سریعتر آن خواهد شد.

رعایت اصول حرفه‌ ای در برش سطح آسفالت جدی است:

در اصول برش حرفه ای نمی توانید از همان ابتدا هر عمق دلخواهی را از سطح آسفالت و یا بتن تحت برش داشته باشید. مثلاً یک برش عمیق ۱۵ سانتیمتری لازم است طی سه مرحله برشکاری و هر بار تنها به اندازه عمق ۵ سانتیمتر صورت گیرد.

استفاده از تیغه کاتر آسفالت بر مناسب با سطح برش:

همواره از تیغه مخصوص سطح تحت برش با رعایت تمام جوانب حرفه‌ ای در کار که غالباً از سطحی تا سطح دیگر متغیر است استفاده کنید.

دستگاه کاتر برش آسفالت از جمله ماشین آلات ساختمانی با جزئیات فراوان در هنگام ساخت می باشد. دستگاهی که در نهایت قدرت می تواند عملیات های بسیار سنگین و حتی غیرممکن برای برش را به راحتی انجام دهد. به شرط آنکه شما به عنوان یک اپراتور شناخت کاملی از این ماشین داشته و بتوانید تمام نیاز های ضروری و البته مرتبط با کار را تامین کرده باشید.

چگونه یک دستگاه کاتر آسفالت بر بخریم؟

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.