مقالات

طرز کار بتونیر دنده زیر

0
(0)

 آشنایی تا تحلیلی بر طرز کار بتونیر دنده زیر

در طرح ساخت انواع بتونیرها، موضوع نحوه انتقال قدرت از جانب موتور تا دیگ گردان دستگاه اهمیت بالایی دارد. اینکه طرح انتقال قدرت طراحی شده برای بتونیر چگونه باشد، مقدمات نحوه کارکرد، مقدار ظرفیت طراحی شده، قیمت و کارایی دستگاه میکسر بتن را تعیین خواهد کرد. بتونیر دنده زیر یکی از متداولترین روش‌ های طراحی شده برای انتقال قدرت از جانب موتور به سمت دیگ گردان آن می باشد.

ایده بتونیر دنده زیر برای رسیدن به یک طرح ساخت ساده اما کارآمد است. در این ایده چندان چالش بزرگی برای طراحی دیگ مطرح نمی‌ باشد. چرا که تمام قدرت از طریق یک چرخ‌ دنده تعبیه ‌شده در انتهای دیگ تامین خواهد شد. اصولاً طرح بتونیر دنده زیر روش مناسبی برای خلق میکسر بتن های کم حجم می باشد. احتمالاً در مواجهه با میکسر بتن های کوچک شاهد اسلوب طراحی آنها هستید. اما اگر می ‌خواهید بیشتر از طرح ساخت بتونیر دنده زیر بدانید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

بتونیر دنده زیر چگونه کار می کند؟

در هر میکسر بتنی که ساخته می شود، دیگ گردان بزرگی حضور دارد که برای تکمیل طرح اختلاط بتن طراحی شده است. برای این منظور از قدرت موتورهای الکتریکی و یا بنزینی بهره ‌مند هستیم. اما در نهایت باید یک الگوی مناسب در نحوه انتقال قدرت از جانب موتور تا دیگ گردان داشته باشیم.

در طرح ساخت بتونیر دنده زیر، برای طراحی سیستم انتقال قدرت از قسمت انتهای دیگ استفاده شده است. در هر میکسر بتن دیگی حضور دارد که حول یک محور در انتهای خود می ‌چرخد. حال اگر در همین بخش انتهایی دیگ ، یک چرخ‌ دنده  قرار دهیم، مقدمات کافی در تکمیل طرح ساخت یک دستگاه بتونیر دنده زیر را فراهم کرده ‌ایم. البته باید این چرخ دنده توسط موتور میکسر بتن به حرکت درآید. در این حالت موتور کار خودش را می ‌کند و مسیر انتقال قدرت از جانب گیربکس به سمت چرخ ‌دنده تعبیه ‌شده در قسمت انتهای دیگ هدایت خواهد شد. طبعاً با گردش چرخ ‌دنده ، چرخیدن دیگ میکسر بتن نیز صورت خواهد گرفت.

در این الگو، چرخ ‌دنده متصل شده به محور گیربکس  شکلی استوانه ‌ای دارد و محور آن به شکل عمود بر محور چرخ ‌دنده نصب ‌شده در انتهای دیگ قرار گرفته است. قطر چرخ‌ دنده انتهای دیگ بسیار بیشتر از قطر چرخ‌ دنده گیربکسی است. به ‌این ‌ترتیب سرعت گردش دیگ کمتر از سرعت گردش محور گیربکس خواهد شد. البته این سرعت در شرایطی محاسبه ‌شده به دست آمده است تا بتواند بهترین شرایط در تکمیل طرح اختلاط بتن را حاصل آورد.

محدودیت ‌ها در طراحی بتونیر دنده زیر

طرح بتونیر دنده زیر یک الگوی بسیار کارآمد و ایده ‌آل است. در این طرح با کمترین قطعات در ساخت  که عاری از هر گونه ملاحظات پیچیده در طراحی میکسر بتن می باشد، همراه هستیم. اما در این طرح محدودیت انتقال قدرت نیز وجود دارد. شما نمی‌ توانید سطح بالایی از قدرت موتورها را از طریق یک چرخ ‌دنده محوری نصب شده بر گیربکس انتقال دهید. بگذارید موضوع را خیلی ساده تر مطرح کنیم.

فرض کنید با یک دیگ بسیار حجیم مملو از بتنی که باید گردانده شود مواجه هستیم. قطعاً نیروی بسیار بالایی برای گرداندن این دیگ لازم است. اگر از طرح بتونیر دنده زیر برای گردش دیگ استفاده می ‌کنید، شما تنها دارای یک چرخ ‌دنده با قطر کمی  هستید. در نظر داشته باشید که با هر بار گردش چرخ دنده در زیر دیگ، کل دیگ هم برای یک بار می چرخید. در این حالت قطر کم چرخ‌ دنده نصب شده در انتهای دیگ  نمی‌ تواند قدرت کافی را برای گرداندن دیگ حجیم شما تامین نماید.

برای این کار شما باید قطر چرخ ‌دنده خود را بزرگ کنید. اما آیا می ‌شود در انتهای دیگ از یک چرخ‌ دنده بزرگ استفاده کرد؟ این طرح شدنی است؛ ولی الگوی آن دیگر در جایگاه بتونیر دنده زیر قرار نخواهد گرفت. بلکه به شکل بتونیرهای دنده دور کمر نام گذاری خواهد شد. دنده  نصب شده بر دور کمر برخی از بتونیرها در واقع همان چرخ ‌دنده مورد صحبت ما می باشد که خیلی بزرگتر شده بر پیکره دیگ نصب شده است.

به ‌این ‌ترتیب وقتی محدودیت در انتقال قدرت وجود دارد، نمی ‌توانید از طرح بتونیر دنده زیر برای ساخت میکسر بتن های حجیم و بزرگ استفاده کنید. غالباً طرح ساخت بتونیر دنده زیر را برای طراحی میکسر بتن ‌های 250 الی 400 لیتری به کار می ‌برند.

مزایای بتونیر دنده زیر

  • استفاده از متریال کمتر در ساخت که بر کاهش قیمت میکسر بتن تاثیرگذار است.
  • بتونیر دنده زیر طرح اجرای ساده‌ ای دارد. از این ‌رو تعمیر و نگهداری از آن بسیار ساده می باشد.
  • احتمال شکستگی دنده ها در آن بسیار کمتر است. یک بتونیر دنده دور کمر به ‌مراتب صاحب دنده ‌های بیشتری است که شکسته شدن هر کدام از آنها باعث عدم کارایی مطلوب میکسر بتن خواهد شد.
  • حرکتی نرم و روانتر را برای دیگ گردان بتونیر حاصل می آورد.

البته لازم است تا این جمع از مزایای طرح انتقال قدرت از طریق نصب یک دنده در زیر دیگ بتونیر را با در نظر گرفتن محدودیت ها در انتقال قدرت توسط آن در نظر بگیرید. به هر صورت اگر چه طرح ساخت بتونیر دنده زیر بسیار ساده و ارزان قیمت می باشد. اما برای ساخت میکسر بتن های بزرگ جثه کاربرد لازم را نخواهد داشت. عمده طراحی ها برای به کار گیری بتونیر دنده زیر برای ساخت مدل های کوچک در ابعاد 250 کیلویی می باشد. نمونه هایی که برای فعالیتی مستمر و مفید در هر کارگاه ساختمان سازی شهری کفایت خواهد کرد. به هر ترتیب طرح ساخت بتونیر دنده زیر یک الگوی استاندارد است که در کنار دیگر طرح ها مورد توجه قرار می گیرد. لزوم بهره مندی مناسب برای هر حجم از دیگ میکسر بتن ها است که طراحان را ملزم به خلق ایده های متنوع کرده است. بتونیر دنده زیر یکی از بهترین این ایده ها می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.